Kommunizmus-csúcs és Halál-völgy

Major Anita
2007. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kommunizmus-csúcs a Szovjetunió legmagasabb pontja volt. Ma már persze nem így hívják, de a hegymászók nehezen veszik rá magukat, hogy a tadzsik államalapító után Ismail Somoni-csúcsként emlegessék a Pamír 7495 m-es kiemelkedését. „Az egy darabban zuhanó kő útja kiszámítható, de amikor több száz apró kavics pattogott, repkedett, és gellert kapva éles fütyüléssel hasított el a fülünk mellett, az orosz rulett jutott az eszembe” – írja Dvorszky Tamás Úton a Kommunizmus-csúcs felé című beszámolójában. Hogy a múltidéző kezdetek, a posztszovjet folytatás s olyan kalandok, mint lábujjfagyás, zuhanás, tüdőembólia, agyödéma ellenére az expedíció eljut-e a kitűzött célhoz, elolvashatják a Magyar Földrajzi Társaság kéthavonta megjelenő, színes magazinja, A Földgömb legutóbbi számában.
A Halál-völgy Észak-Amerika legalacsonyabb pontja: Badwaternél 86 méterrel fekszik a tengerszint alatt. A zárt katlanban mérték a kontinens legnagyobb hőségét (57,2 Celsius-fok), de a forró nyár hosszúságrekordját is tartja (154 napon át 37,8 fok felett), a csupasz földfelszín pedig 1972. július 15-én 94 Celsius-fok volt! A Föld legszárazabb félsivatagában a ma már végveszélyben lévő őslakosok, a timbisa indiánok fűzfából olyan szoros fonatú kosarat tudtak készíteni, hogy víztartálynak is használhatták. A kopár táj vizuális bravúrjai: festői színezetű kőzetek, fodros homokdűnék – az Ördög golfpályája, az Ördög szántóföldje. Ízelítő Gábris Gyula meneteléséből a pokoli forróságban.
Nyitott szemmel, értelemmel és szívvel kell járni a világot, akkor a világ is megnyílik az utazónak. Az 1930-ban alapított, 1999-ben újrainduló A Földgömb szerkesztői, szerzői Vámbéry Ármin bölcsességét követik („Ésszel járom be a Földet”), amikor úton vannak, és a tudományos ismeretterjesztés klaszszikus korszakát, a polihisztor Cholnoky Jenő idejét idézik föl, amikor élvezetes stílusban, már-már szépírói vénával lejegyzik tapasztalásaikat. A hagyománytisztelet példája a Hetven éve írta… rovatuk is, amely ezúttal a brazíliai mérgeskígyó-farmra kalauzol, a Világjáró magyarokban pedig a 175 éve született Ázsia-kutatóra, nyelvzsenire, a dervisruhában vándorló Vámbéryra emlékeznek. Bemutatják az erdő titkainak őrzőjét: a hiúzt, a Kárpátok ismeretlen arcát: az iszapvulkánokat, a trópusi Hawaii lávafolyamain bandukolhatunk, és a „porábul megéledt”, szimbolikus mostari Öreg hídról is olvashatunk. Gyönyörű fotók, térképek teszik teljessé élményünket.
Azokat, akik unják az ipari turizmus kiszámíthatóságát, igazi terepjárásokra hívják, hogy magyar szakmai vezetéssel megismerhessék a földfelszín formakincsét. Nagy utazók, földrajzi felfedezők nyomában – és nemcsak virtuálisan, hanem szervezett túrákkal is.
(A Földgömb. A Magyar Földrajzi Társaság folyóirata, 2007/6.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.