Legendák Legényese

Telt ház előtt ünnepelte 50. születésnapját Berecz András a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében, ahol a népdalénekes-mesemondó átvehette az Árpád fejedelem emlékdíjat is. A koncert gerincét a most megjelent Legényes című lemez anyaga alkotta, de néhány nóta erejéig szerteágazó munkásságának egy másik fontos szereplője, a furulyás Juhász Zoltán is színpadra lépett.

2007. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belegondoltunk már abba, hol is tartanánk ma, ha a hetvenes években Berecz András, az Ökrös együttes vagy éppen az Újstílus tagjai nem szeretnek bele végérvényesen a népzenébe? Valószínűleg el sem tudjuk képzelni, mennyire más lenne a kép. Persze lehet, hogy akkor mások léptek volna a helyükbe, de az, amit ők adtak a magyar kultúrának, kimondhatatlan. Ők ugyanis – más legendás együttesekkel, művészekkel együtt – alapjaiban szabták meg a táncházmozgalom irányát, szellemiségét, és ezzel a jelenkor népzenei tudáskincsét. Amikor hallgatunk egy-egy tehetséges fiatal bandát, nem vonatkoztathatunk el attól, hogy ők is a nagy elődök felvételein, dallamfolyamatain nőttek fel. Ezért szól éppen az a nóta és nem egy másik, az az aprája, az a díszítés, az a tempóváltás, és még sorolhatnánk. A régi Berecz–Ökrös-felvételek, táncházak, koncertek kitörölhetetlenül bennünk élnek.
Ezért is volt különleges ünnep, ritka csillagállás Berecz András ötvenedik születésnapja, amelyen a mostanában már inkább szólóban hallható énekes-mesemondót újra a régi zenésztársak kísérték. Megelevenedtek a régi nóták, az az őstáncházas hangulat, amelyet azóta is siratunk, hogy a nagy legendák – Ökrös Csaba, Molnár Miklós, Kelemen László, Mester László, Doór Róbert, Gombai Tamás, Vizeli Balázs, Fekete Antal és Pénzes Géza – már nem játszanak a régi felállásban. Igaz, nem tűntek el a színről, százfelé, más-más együttesekben láthatjuk őket, Kelemen László pedig ritkábban muzsikál már, amióta a Hagyományok Háza élére került, de mégis, ahogy eredeti felállásukban sírjuk vissza a hatvanas– hetvenes évek nagy beat- és rocklegendáit, úgy kívánjuk, mint egy falat kenyeret azt a „bizonyos” Ökrös- vagy éppen Újstílus-hangzást. Olyan ez, mint a fiatalságunk emléke, akkor is, ha akkor még nem is éltünk.
Jócskán elmúltak a legényévek, a Legényes azonban visszahozta ezt a korszakot, s hozzátette, amitől azóta több lett mindegyikük. Az ötvenedik születésnapon persze nem pusztán az új lemez szólalt meg, hanem érezhettük azt a több évtizedet, ami bennünk, a közönségben sem zajlott nyomtalanul. A régi, emlékezetes felvételeket is felvonultató vonósalbum mellett Juhász Zoltán képviselte a furulyára épülő repertoárt, a magyar népzenének ezt az ősi és értékes rétegét. A keserédes nosztalgia mellett azonban észrevétlenül az aktualitásokra, a jelen nagy kérdéseire került a hangsúly – Berecz András ehhez nagyon ért –, mint például a fájó hiányra, közös nyájlétünk fej- és pásztornélküliségére.
A koncert végén Gubcsi Lajos Árpád fejedelem emlékdíjat nyújtott át Berecz Andrásnak, megköszönve, hogy a népdalénekes és mesemondó ekkora szeretettel és erővel védi, óvja és adja tovább ősi kultúránkat.
(Berecz András: 16 éves se voltam. Művészetek Palotája, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, október 28., 19.30.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.