Megújul a Zeneakadémia

Bár eredetileg megújult épülettel szerette volna megünnepelni az intézmény a Zeneakadémia épületének századik születésnapját, legalább már látszik az alagút vége: jövőre megkezdődik a rekonstrukció, amelynek eredményeképpen a XXI. századi elvárásoknak is megfelel majd a magyar zene Liszt Ferenc téren álló fellegvára. Az évfordulóra a százéves múltról egy patinás építészeti-művészeti album jelent meg.

2007. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jórészt brüsszeli pénzből újul meg a százéves Zeneakadémia, a rekonstrukcióra szánt 12 milliárd forint kilencven százaléka támogatás, tíz százaléka önerő, ez utóbbit a magyar költségvetés biztosítja, a támogatás nyolcvanöt százaléka pedig európai uniós pályázati pénz. Ez az első hangzásra nagynak tűnő összeg szűk keretet szab a megvalósításnak: a Zeneakadémia műemlék, így a minden téren szükségessé vált felújítás során rengeteg kompromisszumot kell kötni. Az infrastruktúra fejlesztése csak eszköz, a hangsúly a Zeneakadémia átfogó fejlesztésén van: gépészeti, építészeti munkák mellett az intézmény művészeti programja is megújul.
A munkafázis három fontos részből áll, első körben egy új tanépület bővítését és felújítását végzik el, ez a Wesselényi utcában található, itt jelenleg a Modell Divatiskola működik, de 2008-ig a Zeneakadémia átveszi az épületet. Ide költözik majd számos részleg, többek között az adminisztráció, hogy a patinás épület valóban kizárólag a zenét szolgálhassa. Ez 2008 júniusától egy éven át tart majd, párhuzamosan a zeneművészeti egyetem gyakorlóiskolájának, a Bartók konzervatóriumnak gépészeti és villamossági felújításával. A Liszt Ferenc téri központi épület rekonstrukcióját 2009 szeptemberében kezdik majd, és nagy valószínűséggel 2011 őszére fejezik be. Itt is bővítenek, mintegy kétezer négyzetméter tetőtér-beépítéssel.
A felújítást a kormány kérésére nem külső cég bonyolítja, hanem az egyetembe integrált projektszervezet, amelynek vezetője Gábor József lett. A munkálatok kommunikációját és a lobbit két ismert építész, Rajk László és Művészetek Palotáját tervező Zoboki Gábor stratégiai tanácsadóként segíti. A nemzetközi kapcsolatok kiépítése és az üzleti szempontú fejlesztések terén két szakember munkálkodik majd: Furka Beáta, aki a Richter Gedeon gyógyszergyár nemzetközi hírűvé tételében dolgozott, valamint az angol Bill Rylance.
A művészeti program megújulásának a mottóját – „egy igazi hungaricum globalizációja” – Batta András fogalmazta meg, aki kiemelte: céljuk, hogy Budapest és ezen belül a Zeneakadémia az európai muzsika zarándokhelyévé váljon. Az intézmény rektora hangsúlyozta, hogy a fejlesztésektől a minőségi turizmus fellendülését és a kiemelkedő tehetségű külföldi diákok arányának növekedését várják. Lapunk kérdésére Batta András elmondta: a Zeneakadémia soha nem akart tömegintézmény lenni. Mint fogalmazott, sokáig szinte csak magyar hallgatók tanultak a patinás falak között, s bár még nem érzékelik olyan erőteljesen, a népességcsökkenés és a művészetoktatás elsorvasztása következtében szinte biztosan egyre kevesebb tehetséges magyar növendék jelentkezik majd, így az üresen maradó helyekre a magas tudás hírével idecsalogathatják a világ legjobbjait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.