Napi sajtószemle

2007. 11. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Le Monde.fr
A vezető francia lap Cristina Kirchnert, Argentína új elnökét idézi, aki kijelentette, hogy „a neoliberalizmus okozta egyenlőtlenségek és roncsolások azon kihívás elé állítottak bennünket, hogy renováljuk a társadalom szövetét és helyreállítsuk az argentinok önbizalmát”. Férje, a korábbi elnök a szociális kiadásokat 149 százalékkal növelte. Cristina Kirchner szerint a gazdasági növekedés, a munkahelyteremtés és az oktatás a szociálpolitika lényege.
*****
A rasszizmusért felelős ENSZ-jelentéstevő elítélte Sarkozy francia elnök szenegáli beszédét, és a családegyesítésnél elrendelt DNS-vizsgálatot. Sarkozy Dakarban ugyanis kijelentette, hogy „Afrika drámája az, hogy az afrikai ember nem lépett be eléggé a történelembe… és soha nem orientálódik a jövő felé” – jelenti a vezető francia lap.


Herald Tribune
A globális amerikai lap címoldalán induló beszámoló a biológia rendkívüli veszélyeire hegyezi ki cikkét, amely azt részletezi, hogy a további DNS-kutatások egyre inkább felvetik az újjáéledő rasszizmus meglehetősen nagy kockázatát. 2000-ben, amikor először dekódolták az emberi genomot, akkor a tudósok minduntalan az emberiség figyelemre méltó hasonlóságára, és arra hívták fel a figyelmet, hogy bármely két ember DNS-je legalább 99 százalékban azonos. Csakhogy az újabb kutatások egyre inkább az egyszázalékos különbségre koncentrálnak, hogy megmagyarázzák, miért mások a más-más földrészekről származó emberek. E kis különbség magyarázza meg azt, hogy az európaiaknak miért „sápadt” a bőrszínük, az ázsiaiak miért izzadnak kevesebbet, és hogy a nyugat-afrikaiak miért állnak ellen bizonyos betegségeknek. Vagyis egyre inkább az a nézet alakul ki, hogy a különféle fajoknak eltérő a DNS-e. Ha pedig kiderül például, hogy a feketék DNS-e valóban meghatározza értelmi képességüket, akkor vajon a munkaadók miként reagálnak erre?


AFP
A francia hírügynökség hírhedt budapesti irodája arról szóló jelentésében, hogy Gyurcsány átláthatóvá kívánja tenni a parlamentet is, és a képviselőknek az interneten elérhetővé tették az illetményét, csak és kizárólag Szili Katalin parlament elnök – az SZDSZ-es ellenszenv köztudott kitüntetettjének – példáját említi, aki lakásra és közlekedésre „térítést vesz fel”.


The New York Times
A vezető amerikai lap egy eldugott kis falut említ, ahol a beteg elektrokardiogramját több száz kilométerre távolabb, Bangalore városban figyeli – a „telemedicina” technikájával – egy szívspecialista. A teljesen szegény faluban lévő adókészüléket 16 gépkocsi-akkumulátorral működtetik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.