Országjárás műholdak segítségével

Egy ideje hétvégeken járom az ország erdeit, és idegenek által elrejtett műanyag dobozok után kutatok az avar alatt. Új betegségem mondhatni sport, neve geocaching. Ez a név a görög geo (föld) és az angol cache (rejtekhely) szavakból lett összerakva, a gyakorlatban természetbarát hobbit jelent, amely a kincskeresés ősi szenvedélyét egyesíti a természetjárással, a turizmussal és az ismeretterjesztéssel. Nekem bejött.

Varga Attila
2007. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bő hét éve, 2000. május 3-án indult a geocaching karrierje, ekkor rejtették el az Amerikai Egyesült Államokban az első ládát, miután május elsején a katonai és távközlési célra használt GPS- (globális helymeghatározás) rendszerből eltávolították a szelektív zavarást. A játékot ma már a világ számos országában művelik. Magyarországon 2001 júniusában helyezték el az első ládát; számuk jelenleg már megközelíti az 1800-at. A természetben elrejtett ládát a nyilvánosságra hozott földrajzi koordinátái alapján lehet megkeresni egy mobiltelefonhoz hasonló speciális készülékkel. A több műholddal kapcsolatban álló helymeghatározó készülékeket a szakboltokban 38–190 ezer forint közötti áron lehet megvásárolni, de kölcsönözhetők is.
A sport lényege: a geocaching játékban már kellő jártasságot szerzett személyek egy valamilyen szempontból érdekesnek tartott helyszínen vagy annak közelében elrejtenek egy ládát, amelynek helyét GPS-vevőkészülék segítségével bemérik, majd a koordinátáit – a helyszín leírásával együtt – közzéteszik a játék internetes, www.geocaching.hu című honlapján. A játék többi résztvevője a koordináták alapján ezt a rejtekhelyet keresi meg, feljegyzi a ládában található jelszót, amelynek segítségével rögzítheti a megtalálás tényét a honlapon. A bejelentkezéskor mindenki közkinccsé teheti a keresés közben szerzett személyes tapasztalatait, valamint a helyszínnel kapcsolatos ismereteit és az ott készített fotóit is; ezáltal a honlap az évek során egy hatalmas, több ezer ember által szerkesztett, folyamatosan bővülő on-line útikönyvvé válik. A hagyományos geoláda egy vízhatlan (eredetileg élelmiszer-tároló) doboz, benne egy szabvány magyar és angol nyelvű üzenet a véletlenül megtalálók részére, egy napló és egy íróeszköz, valamint kisebb ajándékok (kincsek), amelyek a megtalálót illetik, de ezt csak akkor illik elvinni, ha ő maga is hozott magával másikat, amivel kicseréli. A füzetbe röviden fel kell jegyezni a megtalálás pontos idejét, körülményeit és a megtaláló nevét. A jelszó feljegyzése és az ajándékcsere után a ládát vissza kell rejteni.
Nagyvázsonytól egy óra erdei gyaloglással jutottam el a XIII. században épült, Rátóti nemzetség által alapított tálodi kolostor romjaihoz, amelynek ma már csak a homlokzati fala látható. „Ha háttal állunk a kolostor azon falának, amelyen az ismertetőtábla található, akkor az ajtónyílástól enyhén jobbra, délkeletre, 25 m-re, egy kéttörzsű fa gyökerénél van a geoláda kövekkel álcázva” – olvashattam a leírást. Jelentem: megtaláltam.
Drégely vára a történelemből, irodalomból egyaránt jól ismert, érdemes a valóságban is felkeresni. Drégelyvárpalánkról gyalogoltam el Drégely váráig Szondira emlékezve. A ládát a vártól északkeletre, a munkálatok körén kívül egy erdei sziklahasadékban találtam meg.
Később Drégelypalánk és Hont között a 2-es főútról megközelítettem a Csitári-forrást és a Drégely– Hont–Csitári-kegyhelyet, amely a forrás miatt ismert zarándokhely. Történetírók szerint a csitári források közelében már a középkorban két szép kápolna állt, s állítólag Drégely várából is idejártak imádkozni a „titokzatos alagúton” át. A mocsaras területen egy korhadó fa törzsében megtaláltam a ládát, majd felkerestem az alagutat is. Jó tíz méterre mertem bemerészkedni… A járatok embermagasságúak, bizonyos szárnyai a járhatatlanságig szűkülnek. A Szondi-alagút kialakítási időpontja nem ismeretes, de a vésési technika régi eredetről vall. A szakirodalom szerint feltételezhetően a várba vezet az alagút, a három kilométeres távolság és 250 méteres szintkülönbség ellenére. Minden bizonnyal a jelenleg ismert alagút a Drégelyvárból kifelé vezető alagútrendszer egyik ágának külső szakasza.
És alig várom a hétvégéket, amikor is újabb és újabb helytörténeti érdekességeket ismerek meg. Mosóházat Óbudaváron, Mikszáth-emlékhelyet Horpácson, földvársáncot Vasváron, Árpád-kori templomot Lébényben, óriásfákat Iharosberényben vagy erődtemplomokat a Hajdúságban.
A geocaching mottója egy kérés: „Ne vigyél el semmit, csak a fotóidat; ne hagyj ott semmit, csak a lábnyomodat; ne ölj meg semmit, csak az idődet!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.