Politikusok, civilek és a sajtó az ünnepről

MN
2007. 11. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Morvaiék ártatlanokat szabadítottak ki
Wittner Mária, a Fidesz országgyűlési képviselője és Morvai Krisztina, a Civil Jogász Bizottság (CJB) elnöke mondott beszédet két-háromezer ember előtt a budapesti Corvin közben. A Fidesz képviselője beszédében hangsúlyozta: örül, hogy a Jobbik által életre hívott Magyar Gárda tagjai biztosítják a rendezvényt. Morvai Krisztina beszédében közölte, hogy Gaudi-Nagy Tamás ügyvéddel együtt keddre virradóan „a jog, a bátorság és az igazság fegyverével kiszabadították” azokat az embereket, akiket a hétfő esti budapesti rendzavarások során köztörvényes bűncselekmények elkövetése és rendzavarás vádjával állítottak elő. Morvai szerint az előállított emberek nem dobáltak gyújtópalackokat és nem borogattak fel autókat. A CJB hétfői sajtótájékoztatóján közölték, hogy a tavaly őszi brutális rendőri fellépés miatt újabb büntetőfeljelentést készítenek, amelyben a Papp Károly jelenlegi Rebisz-parancsnok által készített rendőrségi belső jelentés alapján a felelős vezetők büntetőjogi felelősségre vonását sürgetik. Morvai Krisztina arra szólította fel az ügyészséget, hogy haladéktalanul szüntesse meg azokat a koncepciós eljárásokat, amelyeket a „következetesen hazudozó” rendőr tanúk állításaira alapozva egy esztendeje indítottak vétlen állampolgárok ellen. (P. T.)

Mi lesz Gyurcsány után?
Ma arra kell felkészülni, hogy milyen lesz egy Gyurcsány Ferenc utáni Magyarország – mondta Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere a nagyerdei ’56-os emlékműnél. A politikus kijelentette: aki nem tud tenni az országért, csak hablatyol, annak mennie kell, legyen bármelyik oldalon. Kósa Lajos beszédében összefogást sürgetett a nemzet felemelkedése érdekében. – Ma Magyarországon olyan széles összefogásra van szükség, aminek alkotmányos ereje van. Enélkül nem lehet megoldani a magyarországi válságot – mondta a polgármester. Kósa Lajos példaként a németországi nagykoalíciót említette, amit „összekényszerített” a német értelmiség és a sajtó. A politikusok ugyanis – vélekedett a fideszes polgármester – önmaguktól nem vagy csak nagyon ritkán tudnak összefogni. (D. M.)

Kóka megtagadta Kunczét
Kóka János, az SZDSZ elnöke a párt tegnapi megemlékezésén a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájánál közölte: „Tavaly egyértelmű tiltakozással kellett volna élnünk, nemcsak az illegálisan tüntetők és a randalírozók, de a rendőri erőszak ellen is” – mondta Kóka János. Emlékezetes, a SZDSZ akkori elnöke, Kuncze Gábor Révész Máriusz fideszes képviselő megveretésén tréfálkozott a parlamentben, Demszky Gábor főpolgármester pedig megvédte az azóta nyugdíjazott Gergényi Péter budapesti főkapitányt. Kóka – utalva Havas Szófia MSZP-s képviselőre – elfogadhatatlannak és tűrhetetlennek nevezte azt, hogy ma Magyarországon van olyan képviselő, aki nyilaskereszteseknek tartja a forradalmárokat. (MN)

Fónay Jenő: Elegünk van az ígéretekből!
Megszakítva a kilencéves hagyományt, fáklyásmenet és országos pártelnöki beszéd helyett az ünnep előtti napon emlékülést rendeztek Kaposvárott, Nagy Imre szülővárosában a szocialisták. Hiller István a rendszerváltás éveiben született fiatalok gondolkodásáról és mentalitásáról azt mondta, hogy a „köztársaság gyerekei a mai politikai viták hangvétele és stílusa miatt nem tudnak közel kerülni a köztársaság alapértékeihez”. Fónay Jenő ’56-os halálraítélt közölte: „Nem mentünk el az idén sem az operaházi ünnepségre, mert elegünk van az ígéretekből, mindennap várjuk a változásokat.” (G. J. A.)

Csurka: Ezt a bűnözőkormányt el kell takarítani
Ezt a bűnözőkormányt el kell takarítani – jelentette ki Csurka István a Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP) október 23-i ünnepségén a budapesti Hősök terén többezres hallgatósága előtt. A pártelnök szerint Magyarország „egy globális kísérlet európai része”, mivel a „nemzetközi pénzügyi központok” itt próbálják ki az államok „gengszterek általi irányítását”. Egy ’56-oshoz hasonló forradalomra „nem vagyunk képesek”, „nem az a nemzet vagyunk, akik ’56-ban voltunk, de a világ sem az”, mert a bolsevizmus után most a globalizáció mérgez – fogalmazott. (MTI)

Magyarország sajtóképe a nyugati világban
Ismét a britek bizonyultak egyedül tárgyilagosnak a budapesti „eseményekről” jelentő nyugati sajtóban. A Reuters brit hírügynökség üdítő kivételt jelentett abban is, hogy nem tett úgy, mintha a tüntetők személyi igazolványából olvasta volna ki „szélsőjobboldali” azonosságukat: „Öt ember sérült meg hétfőn Budapesten, amikor több ezer kormányellenes tüntető csapott össze a rendőrséggel a szovjet uralom elleni 1956-os magyar felkelés évfordulója előtt” – kezdődik a jelentés, amely emlékeztet arra is, hogy Gyurcsány Ferenc kiszivárgott hazugságbeszéde váltotta ki a múlt évi tiltakozásokat. A Reuters kiemeli azt is, hogy Sólyom László elnök hangsúlyozta, a múlt évi rendőri erőszak elkövetői még mindig büntetlenek. A vezető francia lap, a Le Monde Budapestről a Magyar Gárda hatszáz új tagjának felavatásáról küldött jelentését azzal zárja, hogy „a szélsőjobb, amelyről azt hitték, hogy csaknem eltűnt a színről, amióta eltűnt a parlamentből a 2002-es választások után, megerősödve került ki a Magyarországon szünet nélkül folytatódó politikai csatározásokból”. Anne Rodier, a tudósító igaza aláhúzására idézi még Kiss Viktor politológust, aki emlékeztet arra, hogy a 2006-os „lázadások” idején a Parlament előtti tüntetőknél „fegyvereket találtak”. A francia AFP hírügynökség budapesti irodája – amely minden kormányellenes tiltakozásnál az ellenzéket és a szélsőjobboldalt együtt említi – több száz „szélsőjobboldali” tüntetőről ír, akik nem engedélyezett demonstrációjuk alkalmával Molotov-koktéllal dobálták a rendőröket. Megemlíti a Magyar Önvédelmi Mozgalom, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és a Jobbik engedélyezett tiltakozását is. Kiemeli, hogy a tüntetés alkalmával ezeket skandálták: „Az utca a miénk, a város a miénk; halál az izraeli vízágyúkra!” és „Halál Gyurcsányra!” Az AFP szerint a múlt évben az 1956-os megemlékezés alkalmával a „szélsőjobb” csapott össze a „rendfenntartó erőkkel”. Az osztrák APA hírügynökség „2000 ellenzéki és jobboldali radikális” engedélyezett tüntetéséről jelent, akiket vízágyúkkal és könnygázzal oszlattak szét. A tüntetők „antiszemita szövegeket” kiabáltak, amelyeket a bécsi hírvállalat nem részletezett. A szélsőjobboldal összecsap Budapesten a rendőrséggel címmel megjelent tudósításában a kommunista Kuba hírügynöksége pontosan úgy számolt be a budapesti eseményekről, mint a balliberális nyugati tudósítók. (L. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.