Százezres tömeg emlékezett Orbán Viktorral

Százezres tömeg volt kíváncsi a Fidesz október 23-i fővárosi megemlékezésére. Orbán Viktor beszédében példátlan sikernek nevezte, hogy két nap alatt mintegy 300 ezer aláírás gyűlt össze a referendum kiírásához. Felidézte a tavalyi brutális rendőri erőszak momentumait, s megjegyezte: minden elkövetőt és felbujtót felelősségre kell vonni, aki megsértette mások emberi méltóságát.

Munkatársainktól
2007. 11. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon demokrácia nélküli többpártrendszer van, kiszolgáltatottak a kisemberek, eluralkodott a szociális válság – fogalmazott ünnepi beszédében tegnap, a Fidesz október 23-i nagygyűlésén Orbán Viktor. A pártelnök szerint ismét érződik hazánkban a keleti hatalom jelenléte, újra érezzük leheletét és kisugárzását. A politikailag és gazdaságilag terjeszkedő Oroszországra utalva Orbán Viktor kifejtette, hogy a keleti hatalom nem tűri az önállóságot és a szabadságot, 1956-ban is ennek a birodalomnak a nyomasztó ölelésétől akartak megszabadulni a nyugati típusú demokráciáért küzdő szabadságszerető emberek.
A jelenlegi válságból kivezető út első lépéseként ismét a népszavazást jelölte meg a volt miniszterelnök, amelyről úgy vélekedett: ez lesz az első lépés, amelyet újabbaknak kell követniük. Példátlan sikernek nevezte, hogy két nap alatt mintegy 300 ezer aláírás gyűlt össze a referendum kiírásához. A Fidesz elnöke szerint ugyan betelt a pohár, ugyanakkor óva intett attól, hogy bárki az erőszakot válassza. – Mindig lesznek türelmetlenek, akik a józanságot gyengeségnek tartják, ám a népszavazás olyan egységet szülhet, amelyre a rendszerváltozás óta eddig hiába vártunk – mondta Orbán Viktor, majd hozzátette, csak hinni kell benne. A Fidesz elnöke a tegnapi nagygyűlést úgy értékelte, az emberek azért gyűltek össze az Astoria környékén, hogy megmutassák, nem lehet őket megfélemlíteni. Felidézte a tavalyi brutális rendőri erőszak momentumait, s megjegyezte: minden elkövetőt és felbujtót felelősségre kell vonni, aki megsértette mások emberi méltóságát.
A Fidesz rendezvényén felszólalt Tarlós István, a népszavazási kampány irányítója is. Azt mondta: a demokrácia alapelveinek tagadásával jelent egyet a népszavazás lebecsülése, semmibevétele. Tőkés László református püspök szónoklatában visszaemlékezett a magyar forradalom erdélyi kihatásaira, és kitért arra, hogy nem létezik kétfajta igazság, a magyarországi és az erdélyi szabadságszeretők ugyanazt akarták: társadalmi igazságot és szabadságot.
– Ma is a félelmet akarják elültetni a társadalom zsigereiben, ahogyan 1956-ban, a forradalmat követő megtorlások idején – mondta Wittner Mária 1956-os halálraítélt, fideszes országgyűlési képviselő tegnap az Astoriánál. Hozzátette: a gyűlölet jegyében folyt a megtorlás a „szocialista halálgyárban”, az akasztás futószalagon történt. A Fidesz politikusa kitért arra is, hogy most az 50. évforduló gyalázatos szétverésére és „vérbe fojtására” is emlékeznek.
Annak ellenére százezrek mentek ki a Fidesz nagygyűlésére az Astoriához, hogy a gyűlés alatt folyamatosan zuhogott az eső, és a kormányszervek atrocitásokat, rendzavarást jövendöltek. A tömeg megtöltötte a Rákóczi út és a Kiskörút jelentős részét.
Végül nem okozott gondot az sem, hogy a nagygyűlés kezdetekor néhány száz fős, zömmel fekete ruhát és bakancsot viselő, Árpád-sávos lobogót lengető tagokból álló menet érkezett a Fidesz-rendezvényre. Demeter Ervin (Fidesz) – aki maga is a helyszínen tartózkodott, és látta, hogy a radikálisnak tűnő csoport rendőri segítséggel vegyülhet el a nagygyűlés békés részvevői között – felháborítónak és érthetetlennek találta a rendőrök viselkedését. A furcsaságoknak azonban ezzel még nem volt vége. Miután a radikálisnak tűnő csoportosulás már vagy negyedórája felszívódott a közönség sorai között, mintegy 200 bevetési egyenruhát viselő rohamosztagos jelent meg a demonstrációtól 100-150 méternyire a Nemzeti Múzeum előtt. A Fidesz-rendezvény biztosítását ellátó aktivisták közül többen is érthetetlennek tartották, hogy az erős rendőri készültség miért a gyanús személyek elvegyülése után történt meg. Tafferner Éva, a BRFK szóvivője lapunknak elmondta: a Fidesz nagygyűlésen semmilyen rendzavarás nem történt, és ez a rendőrség munkáját dicséri. Hozzátette, azok a radikálisnak tűnő demonstrálók sem jelentettek veszélyt a nagygyűlés résztvevőire, akiket a rendőrök engedtek be. Kérdésünkre, hogy a rendőrök honnan tudták előre, hogy nem fog atrocitás történni, Tafferner kitérő választ adott: „Akit el kellett különíteni a nagygyűléstől, azokat elkülönítettük.” Elmondta, hogy 25-30 emberről van szó, de a sorsukról nem tudott nyilatkozni.
A Terror Házánál Kövér László (Fidesz) távozóban azt mondta, ismét sikerült bebizonyítani, hogy lehet méltóságteljesen ünnepelni, amennyiben nem ülünk fel a provokátoroknak.

Begyűjtött gyertyák. Atrocitás nélkül ért véget a Fidesz gyertyagyújtása is a Terror Háza előtt. A résztvevők egy-egy gyertyát, mécsest helyeztek el a múzeum falánál, de voltak, akiknek már nem jutott hely. Őket hangosbemondón figyelmeztették, hogy a gyertyákat az Andrássy út közepén felállított homokos ládákba rakják. A rendezvény végén sokan megütközve figyelték, ahogy a Fidesz szervezői vödrökbe hányták bele a kegyeletből meggyújtott gyertyákat, miután lejárt a területfoglalási engedély. Ekkor megjelent Deutsch-Für Tamás, aki a felháborodott tüntetőknek igyekezett megmagyarázni, hogy miért történt mindez. Mint mondta, a közterület-fenntartók miatt a „terepet” időre át kellett adni. Számos demonstráló a homokágyból kiszedte a még használható mécseseket és gyertyákat, azokat újra meggyújtotta, és elhelyezte a Terror Háza falánál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.