A bélapátfalvai Bélkő Területfejlesztési Kht. kezdeményezésére névtelen feljelentés alapján indított nyomozást az egri rendőrkapitányság környezetszennyezés ügyében, ugyanis a hevesi megyeszékhelytől 25 kilométerre fekvő városka önkormányzati társaságának tulajdonát képező, bezárt mészkőbánya 101-es szalag nevű tárójában több száz liter olajszerű anyagot találtak a múlt héten. – A szennyeződést véletlenül fedezték fel, szerencsére nem fertőződött meg Bélapátfalva ivóvízbázisa – tájékoztatta lapunkat Soltész Bálint főhadnagy, a kapitányság sajtóreferense.
A svájci és német érdekeltségű Bécem Rt. 2000-ben fejezte be a cementgyártást Bélapátfalván, de a cég által használt bánya rekultivációjával csak 2004-re végeztek, akkor szakadt meg kapcsolatuk a hevesi várossal. Fehér Lászlóné címzetes főjegyző szerint nem került veszélyes hulladék a helyi ivóvízbázisba, igaz, amikor kiderült, hogy mit rejt a táró, az ivóvíz szolgáltatója, az Észak-magyarországi Regionális Vízművek (ÉRV) Zrt. azonnal leállította azokat a veszélyeztetett kutakat. Most a lázbérci víztározó látja el Bélapátfalvát és a környező településeket ivóvízzel.
– Az önkormányzat tett feljelentést egy névtelen levél alapján – közölte Soltész Bálint, aki egyelőre nem tud konkrét adatokkal szolgálni az ügyben, mert a szakértői jelentések még nem állnak rendelkezésükre. Az valószínűnek látszik, hogy a szennyező hordók még a rekultiváció kezdete előtt vagy azzal egy időben kerültek a táróba.
A városlakók közül többen úgy tudják, a tolvaj is hozhat szerencsét, a bebetonozott táró bejáratát ugyanis kibontották, a helyi pletyka szerint vashulladék keresése céljából, s a bélapátfalvaiak úgy vélik, valószínűleg maguk a fémgyűjtők értesítették a Bélkő Kht. vezetőit. Burián Orsolya, a Bélkő Területfejlesztési Kht. ügyvezető igazgatója emlékeztetett: a helyszíni területbejárások alkalmával megállapították, a tények megfelelnek a névtelen bejelentő által ismertetett állapotnak. A bánya rekultivációja ellenére a táró végében valóban több száz liter olajállagú ismeretlen folyadékot találtak – jegyezte meg –, s mivel ez a táró közvetlen összeköttetésben van a felette lévő, úgynevezett 550-es bányaszinten egy másik mesterséges táróval, szükségesnek tartották ezek megvizsgálását is. Azt tapasztalták, a tárókban – a befalazott bányagépek mellett – hasonló eredetű, több száz liter, vélhetőleg veszélyes hulladék található, amely valószínűleg a másik táróból szivárgott ide.
– A szennyezett terület olyan helyrajzi számon helyezkedik el, amelynek védetté nyilvánítási folyamata elkezdődött – emlékeztetett Burián Orsolya. A szennyezés felfedezésének azért van jelentősége, mert az megkérdőjelezi, hogy érdemes-e a volt bányát természetvédelmi oltalom alá vonni.
Megtudtuk, az ügy mögött többéves vita állhat. A bélapátfalvai vezetők egy része ugyanis a természetvédelmi értékekből és az emelkedő ingatlanárakból szeretne profitálni, míg mások a bánya újranyitásában érdekeltek. Mindenesetre Burián Orsolya sürgős cselekvésre kérte az illetékeseket, mert egyrészt karsztvízrendszerről van szó, mely könnyen átengedi a veszélyes anyagot tartalmazó nedvességet, másrészt az utóbbi napokban lehullott csapadék felgyorsíthatja a szennyező anyag szétterjedését.
A cementgyárat a rendszerváltás után privatizálta a svájci Holcim Ltd. A korábban mintegy 1100 embert foglalkoztató üzemben még a leépítés utolsó fázisában is háromszázan dolgoztak. A település a gyárbezárás következtében elveszítette éves költségvetésének 15-20 százalékát, hiszen a gyár korábban évi ötvenmillió forint iparűzési adót fizetett. A svájci, majd német tulajdonba került üzem bezárását követően Horváth László fideszes képviselő harcolt azért, hogy a dolgozókat és az önkormányzatot sújtó drámai helyzet mihamarabb megoldódjon. Végül a vállalat külföldi tulajdonosai és vezetői úgy döntöttek, hogy 1,5 milliárd forint készpénzt bocsátanak egy gazdasági felzárkóztatást megcélzó közhasznú társaság rendelkezésére, valamint ingyen és tehermentesen átadják az egykori gyártelep teljes ingatlanvagyonát és infrastruktúráját. A megállapodásnak azonban feltétele volt, hogy a bányát és a cementgyárat nem nyitják újra, így kérdéses, ezt ma miként lehetne megtenni.
Napi keresztrejtvény
