Újfent magyarellenes indulatokat váltott ki Romániában, hogy a bukaresti hatóságok felfüggesztették a ciántechnológiás módszerrel működő verespataki színesfémbánya engedélyeztetési folyamatát. A beruházást tervező RMGC kanadai–román bányatársaság mintegy kétszáz alkalmazottja több romániai szakszervezet támogatásával hétfőn tiltakozó megmozdulást rendezett a gyulafehérvári prefektúra előtt. Kifogásolták, hogy megrekedt az engedélyeztetés.
A volt állami bányavállalat korábban elbocsátott dolgozóiból verbuvált tüntetők első számú célpontja Korodi Attila, a bukaresti környezetvédelmi minisztérium RMDSZ-es vezetője volt. A demonstrálók szerint a miniszter azért függesztette fel egy hónappal ezelőtt a bányaprojekt engedélyeztetési folyamatát, mert az erdélyi magyarság és Magyarország érdekeit tartja szem előtt. Viorel Hutuleac, a Meridian szakszervezet elnöke állítását azzal igyekezett alátámasztani, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség, valamint a magyar hatóságok határozottan ellenzik a beruházás megvalósítását.
Ezzel szemben a valóság az, hogy a 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst kibányászását célzó terv engedélyeztetését azért függesztette fel a környezetvédelmi tárca, mert a Fehér megyei képviselő-testület jogtalanul bocsátotta ki a városrendezési engedélyt. A dokumentumot ugyanis a bíróság korábban törvénytelennek nyilvánította. A tüntetők Alan Hillnek, az RMGC elnökének korábbi vádaskodásait ismételték meg. A kanadai üzletember szeptemberben úgy nyilatkozott: a 2,5 milliárd dolláros projekt szabotálásával az erdélyi magyar közösség és Magyarország „Erdély aranyára tör”. Mindezt gazdasági és irredenta megfontolások alapján teszik. Hill szerint erre utal, hogy a Korodi vezette környezetvédelmi minisztérium felfüggesztette az engedélyeztetési eljárást. Ugyancsak ellenzi a beruházást a magyar származású Soros György multimilliárdos alapítványa, valamint a magyar kormány. Eckstein-Kovács Péter RMDSZ-es szenátor pedig olyan törvénytervezetet nyújtott be Románia parlamentjének, amely betiltaná a ciántechnológián alapuló bányakitermelést. Egyébként az RMGC projektjét – amelybe a kanadaiak mindeddig 200 millió dollárt fektettek – a Román Tudományos Akadémia, a romániai egyházak, valamint a civil szervezetek egyaránt kifogásolják.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése