Ügyfélbarát telefonosok

A telefonos ügyfélszolgálatokat nem csak az okvetetlenkedő kliensek eltanácsolására vagy az ügyfélpanaszok kezelésének kipipálására lehet használni. Bármilyen meglepő, de a mai műszaki megoldások lehetővé teszik az érdemi ügyintézést, aminek következtében jól jár a szolgáltató és az ügyfél is: előbbinek nem kell elutazni az akár negyven-ötven kilométerre található irodába, a cég pedig kevesebb ráfordítással megússza.

Dékány Lóránt
2007. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki ne bosszankodott volna már, amikor pénzügyi, távközlési vagy háztartásienergia-szolgáltatója ügyfélszolgálati számát tárcsázva gépi hang köszöntötte, majd bonyolult, hosszú menürendszerben kényszerült botladozni, s végül fáradozásának minden haszna az volt, hogy elküldték a legközelebbi ügyfélszolgálati irodába. Vagyis azt tanácsolták neki, amit épp el szeretett volna kerülni, ismerve az efféle irodák túlterheltségét, ahol a hosszas várakozás végén a frusztrált ügyintéző közli vele, hogy a nála lévő három hatósági okiraton kívül még egyre-kettőre feltétlenül szükség van a kívánt tranzakció lebonyolításához.
A technika mára már utolérte a szolgáltató cégeket, amelyek, ha akarják, valódi ügyintézésre is alkalmassá tehetik a telefonos ügyfélszolgálataikat. Ezek többek is egyszerű alközpontoknál – mondta el lapunk kérdésére Bortnyák Adorján, a hazai contactcenter-
piac egyik meghatározó szereplője, az Algotech vezetője. Először is azért, mert telefonhívásokon kívül fogadhatnak SMS-t, e-mailt vagy faxot is. Emellett pedig, mert a callcenter lelke egy számítógép, amely rögzíti, hogy a munkatársak hány hívást fogadtak, ezek mekkora része volt panasz, felvilágosítás, ügyintézés, mennyi volt sikeres, és mennyi nem. Vagyis a szolgáltató képes a saját vállalati informatikai rendszerébe illeszteni a front office megoldást, s az ügyfelek által küldött jelzések alapján alakítani üzletpolitikáján. A technika már olyan kisebbfajta csodákra is képes, mint a hangfelismerésen alapuló személyazonosítás vagy a beszéd kontextusából problémát felismerő, s az ügyintéző számára megoldási tippet kínáló rendszer.
Mindennek köszönhetően a magyarországi contactcenterpiac is túljutott azon a perióduson, amikor az ügyfélszolgálati megoldások beszerzésének az volt a legfőbb célja, hogy a vállalatok minél olcsóbban legyenek elérhetők. A cégeket ma már egyre inkább az motiválja, hogy ügyfeleik elégedettebbek legyenek, s emellett még bevételeiket is növeljék. Ezt jelzi, hogy a kis- és középvállalatok is egyre több contactcentert vásárolnak: egyes becslések szerint a következő két évben a zöldmezős beruházások 80 százalékát ők fogják indítani. Nem mellékes szempont – fejtegette lapunk kérdésére Bortnyák Adorján –, hogy a telefonos ügyintézés komoly megtakarítást tesz lehetővé a kistelepüléseken élőknek, akiknek az ügyintézés érdekében ma még hosszú utazásokat kell tenniük a városközpontokban lévő ügyfélszolgálati irodákhoz. A telefonos ügyintézés hozzájárul a vidék életlehetőségeinek javításához is. A contact center mint munkahely pedig kifejezetten alkalmas a nem tipikus foglalkoztatás megvalósítására: itt részidőben, helyhez kötött, akár fogyatékkal élő munkavállalók is teljes értékű munkát végezhetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.