Csatlakozott a 2008-ra meghirdetett reneszánsz évéhez a tavaszi fesztivál is, így a március 14–30-ig tartó kulturális seregszemle egyik fő témája a Hunyadi- család és a Magyarországgal kapcsolatba hozható reneszánsz művek lesznek. Csak néhány ízelítő a színes programkínálatból: a Nemzeti Filharmonikusok előadásában újra megszólal Vincent d’Indy francia mester nálunk régen elfeledett lovagi szimfóniája, a Hunyadi Jánosnak emléket állító Jean Hunyade, a Micrologus a nápolyi királyi udvar muzsikájába vezeti be a hallgatót Mátyás kultúrapártoló felesége, aragóniai Beatrix tiszteletére, Királyok, szentek, vitézek címmel pedig a Hunyadiak emlékét őrző magyar, bolgár, román, szerb, horvát és lengyel népdalokat ismerhetjük meg.
Mátyás király és kora a múzeumok programjában a legerőteljesebb: akár a Széchényi-könyvtár humanizmusról szóló tárlatát, akár a Budapesti Történeti Múzeum Mátyás udvarát bemutató kiállítását, akár a művészeti emlékeket felvonultató Nemzeti Galériát érdemes meglátogatni.
Idén először határon túli magyar város a fesztivál vendége: Mátyás király szülővárosa, Kolozsvár. A számos kiváló erdélyi program közül egyedülállók Bartha C. Ernő szénaszobrai, s minden bizonnyal nagy sikert arat majd Hans Peter Türk Erdélyi passiójának magyarországi bemutatója. A kolozsváriak egy különleges Puccini-rendezéssel érkeznek: a Gianni Schicchit Silviu Purcarete vitte színre. A Manon Lescaut-t a debreceni Csokonai Színház hozza, az Edgart, Puccini korai művét pedig szcenírozott koncerten hallgathatjuk meg.
Az idei seregszemle másik fő vonulata az esélyegyenlőség jegyében telik: láthatjuk a fogyatékos fiatalokból álló Baltazár társulatot, Bozsik Yvett ép táncosokra és a kerekes székes Gördülő Tánccsoportra koreografált Lélektáncát, a híres Blind Boys of Alabama gospelkórust, valamint fellép Érdi Tamás vak zongoraművész is.
Természetesen nemcsak a szűk tematika mentén lesznek jó előadások. Sztárelőadókban ezúttal sem lesz hiány: Lonidas Kavakos, Perényi Miklós, Radu Lupu, Kelemen Barnabás, Wiedemann Bernadett, Fried Péter, John Eliot Gardiner és együttese, Anne Sofie von Otter, Maxim Vengerov – a teljesség igénye nélkül néhány húzó név a kínálatból. A bő kéthetes programsorozat kiemelkedő eseménye lesz Pfitzner Palestrina című operája nemzetközi énekesgárdával, a rendkívüli virtuozitásáról híres Philadelphia Dance Company, akik először járnak hazánkban, valamint Tihanyi László Anyaistenének és Eötvös Péter új versenyművének hazai bemutatója. Szabó Magdának is emléket állít a fesztivál, hiszen egyik legnépszerűbb regénye, az Abigél musicalként debütál.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le