A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a függetlenként induló Tőkés László (képünkön) sikeréhez elengedhetetlen volt a magyaroknak a többségi lakossággal szemben tanúsított magas választási részvétele. A szavazatok 97 százalékának feldolgozása alapján az RMDSZ a voksok 5,52, míg Tőkés László a 3,43 százalékát szerezte meg, így a Markó Béla vezette alakulat két jelöltjével az erdélyi magyarság összesen három képviselőt küld a törvényhozásba.
*
A református püspök a székelyföldi Kovászna megyében 12 ezerrel több szavazatot kapott, mint az RMDSZ. Tőkés László lapunknak elmondta, az eredmények fényében megbukott az RMDSZ által megtestesített romániai magyar egypártrendszer. Hangsúlyozta: új korszak vette kezdetét az erdélyi magyar politikai és közéletben azáltal, hogy a romániai szavazók közel négy százaléka rá voksolt a vasárnapi EP-választásokon. A református püspök – aki függetlenként az Európai Néppárt soraiban tevékenykedik majd az EP-ben – kérdésünkre elmondta: eme gyökeres változás nyomán elkerülhetetlen lesz a romániai magyar politikai élet reformja, és ennek érdekében máris javaslatot tett az RMDSZ és az ellenzéki szervezetek közötti párbeszéd folytatására, az erdélyi magyar egyeztető fórum létrehozására. Ezzel egy időben az RMDSZ csúcsvezetősége ugyancsak történelmi jelzővel illeti a közösségnek a romániai EP-választáson produkált sikerét. Markó Béla elnök és a frissen EP-képviselővé választott Frunda György szenátor ugyanakkor úgy véli: Tőkés lelkiismeretét terheli, hogy a magyarság nem négy-öt politikust juttatott Brüszszelbe, szerintük ugyanis a korábban meghiúsult közös lista lehetővé tette volna mindezt. Ezzel szemben Bakk Miklós politológus úgy véli: az RMDSZ hálás lehet, hogy Tőkés személyében kihívóra lelt, e nélkül ugyanis a párt bizonyosan nem érte volna el az átlagon felül szerzett százalékarányt. Különben a romániai választók alacsony, mindössze 29 százalékos részvétele közepette lezajlott EP-választást a Demokrata Párt nyerte a szavazatok 29 százalékának megszerzésével. Emil Boc kolozsvári pártelnök szerint alakulata bebizonyította, hogy a legerősebb Romániában, és fő célként a jövő évi helyhatósági és parlamenti választások megnyerését, a PD kormányra kerülését tűzte ki. A voksok mindössze 13 százalékát gyűjtötte be Calin Popescu-Tariceanu kormányfő liberális pártja, amelynek egyetlen magyar EP-képviselőjelöltje, Csibi Magor a szavazatok visszaosztásától függően jut mandátumhoz.
A legnagyobb arányú csapást a C. V. Tudor vezette szélsőséges Nagy-Románia Pártra (PRM) mérték a választók, és mivel az alakulat alulmaradt az ötszázalékos küszöbön, a PRM számos vezetője fellázadt Tudor ellen. Nem jutott mandátumhoz a Steaua futballklub tulajdonosa, Gigi Becali pártja sem, ugyanakkor Ion Iliescu exállamfő, tiszteletbeli elnök a szociáldemokrata párt 23 százalékos eredménye miatt rendkívüli kongresszust sürget.
Az Európai Parlament magyar néppárti képviselőcsoportja örömét fejezte ki, hogy „mind Tőkés László, mind az RMDSZ listáján szereplő képviselők bejutottak az Európai Parlamentbe a tegnapi romániai választásokon”. A közlemény hangsúlyozza: Tőkés László „személyében egy olyan politikus kerül az Európai Parlamentbe, aki a romániai magyarság és az összmagyarság érdekeit is méltón képviseli”. Joseph Daul, az Európai Néppárt európai parlamenti frakcióvezetője és Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke szintén üdvözölte a romániai uniós választások eredményét.
vezércikk a 7. oldalon