(Brüsszel)
A választásokat követő 174 nap keserű és eredmény nélküli tárgyalásai után Belgiumra szombaton az eddiginél is nagyobb politikai bizonytalanság telepedett, miután a kormányalakítással megbízott Yves Leterme, a kiszemelt miniszterelnök felhagyott azzal az igyekezetével, hogy négypárti jobbközép kormányt hozzon létre a maratoni tárgyalások összeomlása után. Leterme „megadta” magát és II. Albert belga király elfogadta lemondását, olvasható a palotából a sajtóhoz eljuttatott, igencsak lakonikus közleményben. A holland nyelvű kereszténydemokraták, a holland nyelvű liberálisok és francia pártszövetségeseik képtelennek bizonyultak megegyezni abban, hogy a hatalom egy részét milyen módon „osztanák le” a régióknak.
Leterme szombat déli határidőt szabott meg terve elfogadására. Amikor a francia nyelvű kereszténydemokraták ezt visszautasították, az őt a tárgyalások vezetésével megbízó királynak beadta lemondását. A tárgyalások összeomlása szinte egyöntetű vélemény szerint közelebb hozza Belgium felbomlásának „rémét”. Az ország különösen fontos a nyugati szövetség számára, mert fővárosában van két legfontosabb intézményének, az Európai Uniónak és a NATO-nak a központja.
A radikális jobboldali Flamand Érdek pártja – amely már régóta a független flandriai köztársaság megszületését tartja az egyetlen megoldásnak – azonnal azzal reagált, hogy kezdődjenek meg a tárgyalások az ország kettészakadásáról. Joris Van Hauthem, a párt egyik szenátora a sajtónak elmondta, Yves Leterme kudarca annak a bizonyítéka, hogy lehetetlen olyan kormányt létrehozni, amely képviseli mind az északi flamand, valamint a déli vallon országrész érdekeit is. De Eric Van Rompuy flamand kereszténydemokrata regionális képviselő is azt mondta, hogy ez már nem a pártok és személyek válsága, hanem annál sokkal mélyebb.
Új szóviője lett a Fidesz-frakciónak: Ibolya Csenge Gabriella