Régi hagyomány már az adventi anyaországi turné, ezért december táján már várjuk a Szentegyházi Gyermekfilharmónia szívet melengető, karácsonyi hangulatú, gyertyafényes hangversenyét. Talán nem túlzás azt mondani, hogy a kettős állampolgárságról szóló népszavazás óta a megosztott nemzet új egységét, a kitartást, a jövőbe vetett hitet képviselő nagykövetek ők. Idén huszonöt évesek, és ez a huszonöt év nagy idő, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy annak idején lényegében a semmiből indultak a Ceausescu-rendszer közepén.
Haáz Sándor, a hargitai Szentegyházára került ének-zene tanár huszonöt éve egy iskolai évzáró ünnepélyre a zenélni tanuló diákokat összefogva betanított néhány ismert klasszikusmű-részletet, s a siker akkora volt, hogy az együttes állandósult, és felvették a Szentegyházi Gyermekfilharmónia nevet. A repertoárjuk sajátos: a gyermekek adottságaihoz és a zenekar összetételéhez igazított átiratok népszerű klasszikus művekből, magyar népdalokból más népek dalaiból. A negyvenfős zenekart száztagú, székely ruhás énekkar egészíti ki, akik igazi színfoltot jelentenek az ifjúsági hangversenyéletben. Szentegyházán nincs zeneiskola, így a „gyerekfili” – ahogy egymás között magukat hívják – a szervezett zeneoktatás intézményét is betölti. Haáz Sándor, az együttes vezetője és néhány, időközben felnőtté vált tanítványa tartják a hangszeres órákat és az énekkari foglalkozásokat.
A gyermekfilharmóniához tartozni dicsőség, kitüntetés, s nemcsak innen nézve, hanem a környéken élők számára is az. A száznegyven fős ifjúsági ének- és zenekar mára már az egész Kárpát-medencében ismert fogalom, hiszen nemcsak az anyaországban hangversenyeznek: idén nyáron a Délvidéken turnéztak hatalmas sikerrel. Koncertjeik mellett három CD-vel is büszkélkedhetnek, és a kilencvenes évek óta rendszeresen lépnek fel külföldön is.
Az együttes új támogatóra lelt, így már nem kell fél napot buszon zötykölődniük, több napot hiányozni az iskolából és kifáradva venni a kezükbe a hangszert, hogy az anyaországban is felléphessenek, hanem repülővel érkeznek. Az első hangversenyt ma este hét órakor adják Gödöllőn a Petőfi Sándor Művelődési Házban. Holnap este hét órakor a XII. Kerületi Művelődési Központban muzsikálnak, vasárnap pedig kétszer is hallhatjuk őket: négy órakor a máriaremetei Kisboldogasszony-bazilikában, este hét órakor pedig a pesthidegkúti Klebelsberg Kunó Művelődési Központban, ahol a Kecskés együttessel adnak közös koncertet.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját