Megszületett az unió borreformja

Hatalmas és hosszan tartó viták eredményeként az Európai Unió tagországainak mezőgazdasági miniszterei tegnap megállapodtak abban, hogy a válságban szenvedő bortermelő szektort megreformálják, mert csak e reform révén tudja felvenni a versenyt az Újvilág boraival.

2007. 12. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazságtalan és méltánytalan reform született – kommentálta lapunknak Glattfelder Béla néppárti európai parlamenti képviselő az Európai Unióban tegnap meghozott borreformot, ugyanis szerinte Magyarországot és több, újonnan csatlakozott tagállamot büntetnek azért, mert a régiek borfelesleget termeltek és a szőlőt továbbra sem ezen országokban akarják kivágni. Ez annál is fájdalmasabb, mert Magyarország tavaly már nettó borimportőrré vált, vagyis olyan országgá, amely a saját borfogyasztásához behozatalra szorul.
Európában általában csökken a borfogyasztás, ugyanakkor az ausztrál, dél-afrikai, dél-amerikai és egyesült államokbeli borok egyre kelendőbbek. A most hozott döntés értelmében az ültetés jogát 2015 végéig teljes mértékben liberalizálják, de a megszületett végső kompromisszum értelmében a felszabadítás két évvel eltolható. Ugyanakkor a szőlőtőke ültetésének korlátozását azon országok, amelyek ezt így kívánják, 2018-ig fenntarthatják. Az európai bortermelők attól tartanak, hogy a liberalizálás eredményeként a kis szőlőtermelőket a minőséggel kevésbé törődő nagyobb tömegtermelők szorítják ki, és ez a szőlőtermesztés iparosodásához vezet.
A mostani reform eredményeként Magyarországon a bor alkoholtartalmát cukor hozzáadásával másfél százalékkal növelhetik. Különleges időjárási körülmények esetén a tagállamok kezdeményezhetik az Európai Bizottságnál, hogy ezt fél százalékkal megemeljék és ebben az esetben a bizottság dönt. Ez, mondta Glattfelder, rosszabb, mint a jelenlegi lehetőség.
A miniszterek döntése révén a nemzeti borítékok összegét százmillió euróval megemelték, és ez jelentősen növelte a Magyarországnak juttatott támogatásokat is. Glattfelder Béla a lepárlási támogatásokat úgy kommentálta, hogy „sajnos a melléktermékek kötelező lepárlásának rendszerét a tagállam saját döntésének megfelelően fenntarthatja”, ami nem jó, mert úgy tűnik, hogy a magyar kormány ezt fenn fogja tartani, ugyanis jelentős állami támogatással segítették létrehozni az újfehértói Aranykapu Zrt. lepárló üzemeit. Ez a lepárlási rendszer, fejtette ki Glattfelder, nem előnyös a kis és közepes borgazdáknak annak pazarló természete miatt.
Gráf József mezőgazdasági miniszter az idei év legnagyobb sikerének nevezte a megállapodást, amelynek értelmében a magyar borágazat 2009. január 1-jétől kezdve az első évben 16,8 millió eurót, 2015-ben már 29,1 millió eurót kap majd a közös költségvetésből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.