(Brüsszel)
Sem az MSZP, sem az SZDSZ – amely az utódpártnak a marxizmus helyett az új, legvegytisztább neoliberális ideológiát szolgáltatja – nem állította eddig még soha, hogy nem Amerika – és főleg Kalifornia – a jövőbeli trendek hazája. Így most inkább hallgatnak arról, hogy a múlt hétfőn nemcsak Budapesten szavaztak a törvényhozók az egészségügyről, hanem Sacramentóban is, Kalifornia szövetségi állam székhelyén. Az egymástól sok-sok ezer kilométerre fekvő két városban homlokegyenest eltérő irányban.
A magyar fővárosban szélső neoliberális, a kaliforniai székhelyen amerikai környezetben szélsőségesen szociális irányban. Ráadásul a kaliforniai törvényhozás alsóházában a demokratapárti többség tette magáévá a jobboldali, konzervatív Arnold Schwarzenegger azon követelését, hogy társadalmasítsák a kaliforniai egészségbiztosítási rendszert. Abban az értelemben, hogy a magánbiztosítók hálójának lyukain áteső szegényeket és nem olyan szegényeket az adófizetők pénzén szőtt póthálóval felfogják.
Tény, hogy még nem tudni, vajon a szintén demokrata többségű szenátus áldását adja-e arra a törvényre, amely 5,1 millió, biztosítás nélküli kaliforniai 70 százalékára is kiterjesztené az ingyenes egészségbiztosítást. Ha az SZDSZ elnökére, vagy Horváth Ágnes egészségügyi miniszterre hallgatnának, elutasítanák a törvényt azzal, hogy „ingyenebéd” Kaliforniában sem jár.
De ha a szenátus el is fogadja a törvényt, akkor Graz szülöttének és a sacramentói törvényhozásnak novemberben meg kell mérkőznie népszavazáson (igen, népszavazáson, amelyet Svájctól Venezuelán át Kaliforniáig a legegészségesebb, közvetlen demokrácia alapvető intézményének tekintenek) a legnépesebb amerikai szövetségi állam szavazóival, mert ehhez a törvényhez új adókra van szükség.
Annyi biztos, hogy a kaliforniai média nagy része nem azok kezében van, akik bármilyen együttérzést is táplálnak lelkükben a gyógyítás nélkül maradó gyerekek vagy öregek iránt. Azt pedig nem lehet tudni, hogy Don Peratának ki és mit duruzsol majd a leghathatósabban a kaliforniai szenátus demokrata párti elnökének vélhetőleg nem teljesen csukott fülébe.
Az Egyesült Államokban viszont már három élen járó állam – az oktatási intézményeiről híres Massachusetts, az óriásrákjai ízére büszke Maine és a világ minden bizonnyal egyik legszebb őszi falevél színeivel dicsekvő Vermont – már elfogadta az általános, államilag biztosított egészségi szolgáltatásokat garantáló törvényt.
A sacramentói szenátus elé kerülő törvénytervezet szerint Kalifornia állam hozzájárulna minden olyan személy egészségügyi biztosításához, akinek jövedelme – négyszemélyes családra vetítve – a szövetségi szegénységi küszöb (évi 51625 dollár) 250 százaléka. Akik pedig e küszöb 250 és 400 százaléka között keresnek, azok levonhatnák biztosításuk azon részét, amely összjövedelmük 5,5 százalékát meghaladja.
Schwarzenegger azt szeretné, ha a népszavazáson a kaliforniaiak úgy döntenének, a pluszkiadást a cigarettára kivetett többletadóból és a magánkórházak jövedelmére kivetett 4 százalékos adóból fedeznék. Ennek következtében a libertariánusok (a szélsőséges liberálisok) legfőbb agyközpontja, a Cato Intézet tajtékzik. Ha viszont bejön Schwarzenegger ötlete, a Cato-félék számára bármikor nyitva áll a magánbiztosítós magyar egészségügyi rendszer minden jövőbeni áldása és vívmánya, hiszen Kóka, Gyurcsány és a Cato ideológiája szerint a magánbiztosításnál nincs jobb.
Teljesen máshogyan beszél nyilvánosan és a magánbeszélgetéseiben Magyar Péter a nyugdíjasokról