Kezdeményezték az előzetes letartóztatásba helyezését tegnap annak a férfinak, aki a Pest Megyei Bíróság tárgyalásán jogászokra támadt, és súlyos sérülést okozott. Erről várhatóan ma születik döntés – tájékoztatta lapunkat Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője. Hivatalos személy elleni erőszak bűntettével gyanúsítják, ha azonban a tanácselnöknő sérülése nyolc napon túl gyógyul – ami nagyon valószínű, mivel ujj- és válltörést szenvedett – akkor súlyos testi sértés miatt is eljárást indíthatnak ellene. Ám az emberölés kísérlete is felmerülhet. Ha azonban bebizonyosodik, hogy beszámíthatatlan, akkor kényszergyógykezelését rendelik el. Egyelőre adatokat gyűjtenek a férfiról.
Bizottságot hoznak létre a bírák és tárgyalótermek védelmére vonatkozó javaslatok kidolgozására, jelentette be tegnap Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter – tudta meg a távirati iroda. Az utóbbi esztendőkben nőtt az úgynevezett rendkívüli események száma a bírósági épületekben, tavaly 66 ilyet regisztráltak – mondta lapunknak Lomnici. Ezek között szerepel huszonöt bombariadó, huszonegyszer fenyegettek meg bírákat, de dobtak már kézigránátot, követ is az épületekbe, más alkalommal belőttek az ablakon. Előfordul, hogy a bútorzatot rongálják meg az ítéleten feldühödött emberek, gyakran egymással keverednek szóváltásba, néha a tettlegességig fajulnak az ilyen viták. A múlt héten is verekedtek az LB épülete előtt, közölte az elnök. Előfordult már, hogy leköpték a tárgyalást vezető bírónőt, egy gyanúsított pedig a kezeit lekötöző lánccal próbálta megfojtani a perében döntést hozót. Nem ritka, hogy a megfenyegetett bírákat rendőrök kísérik haza, sokszor otthonukban is védik őket.
Tizenhárom megyei bíróságon vezetett statisztika szerint hatezernél több eszközt foglaltak le egy év alatt a bejáratokat ellenőrző rendészek. Köztük balták, pillangókések, nuncsakuk, viperák, dobócsillagok, kardok is szerepeltek. Lomnici Zoltán szerint fontos lenne, hogy legalább a legfontosabb tárgyalótermekben kamerákkal követhessék a biztonságiak az eseményeket, így sok atrocitást el lehetne kerülni. Ezenkívül a huszonöt legfontosabb épület közelében kívánatos a rendőrök jelenléte, mivel az egyenruhásoknak intézkedési joguk van.

Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból