Előzetesbe kerülhet a bírósági verekedő

Elmeorvosi szakértő vizsgálja meg azt az 51 éves péceli férfit, aki hétfőn fémszékkel két bírót és saját kirendelt ügyvédjét bántalmazta. Tegnapi kihallgatása is azt valószínűsítette, hogy a verekedő nem teljesen beszámítható, ezt csak az eljárás erősítheti meg a későbbiekben. Egyre több úgynevezett rendkívüli esemény történik az igazságszolgáltatás épületeiben, eddig azonban súlyos sérülést még nem kellett elszenvednie a bíráknak.

Urbán Péter
2008. 01. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdeményezték az előzetes letartóztatásba helyezését tegnap annak a férfinak, aki a Pest Megyei Bíróság tárgyalásán jogászokra támadt, és súlyos sérülést okozott. Erről várhatóan ma születik döntés – tájékoztatta lapunkat Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője. Hivatalos személy elleni erőszak bűntettével gyanúsítják, ha azonban a tanácselnöknő sérülése nyolc napon túl gyógyul – ami nagyon valószínű, mivel ujj- és válltörést szenvedett – akkor súlyos testi sértés miatt is eljárást indíthatnak ellene. Ám az emberölés kísérlete is felmerülhet. Ha azonban bebizonyosodik, hogy beszámíthatatlan, akkor kényszergyógykezelését rendelik el. Egyelőre adatokat gyűjtenek a férfiról.
Bizottságot hoznak létre a bírák és tárgyalótermek védelmére vonatkozó javaslatok kidolgozására, jelentette be tegnap Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter – tudta meg a távirati iroda. Az utóbbi esztendőkben nőtt az úgynevezett rendkívüli események száma a bírósági épületekben, tavaly 66 ilyet regisztráltak – mondta lapunknak Lomnici. Ezek között szerepel huszonöt bombariadó, huszonegyszer fenyegettek meg bírákat, de dobtak már kézigránátot, követ is az épületekbe, más alkalommal belőttek az ablakon. Előfordul, hogy a bútorzatot rongálják meg az ítéleten feldühödött emberek, gyakran egymással keverednek szóváltásba, néha a tettlegességig fajulnak az ilyen viták. A múlt héten is verekedtek az LB épülete előtt, közölte az elnök. Előfordult már, hogy leköpték a tárgyalást vezető bírónőt, egy gyanúsított pedig a kezeit lekötöző lánccal próbálta megfojtani a perében döntést hozót. Nem ritka, hogy a megfenyegetett bírákat rendőrök kísérik haza, sokszor otthonukban is védik őket.
Tizenhárom megyei bíróságon vezetett statisztika szerint hatezernél több eszközt foglaltak le egy év alatt a bejáratokat ellenőrző rendészek. Köztük balták, pillangókések, nuncsakuk, viperák, dobócsillagok, kardok is szerepeltek. Lomnici Zoltán szerint fontos lenne, hogy legalább a legfontosabb tárgyalótermekben kamerákkal követhessék a biztonságiak az eseményeket, így sok atrocitást el lehetne kerülni. Ezenkívül a huszonöt legfontosabb épület közelében kívánatos a rendőrök jelenléte, mivel az egyenruhásoknak intézkedési joguk van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.