Zaventem – a brüsszeli Ferihegy – önkormányzata Flandriában elsőként határozta el, hogy csak olyanoknak ad el a közigazgatásához tartozó ingatlant, akik vagy beszélnek hollandul, vagy hajlandóak hollandul megtanulni. Ezt a rendeletet a kereszténydemokrata Eric Van Rompuy helyettes polgármester jelentette be a sajtónak és elmagyarázta, a követelmény „fontos eszköz olyan közösségek flamand jellegének megőrzésében, mint Zaventem, és elősegíti az itt lakók együttélését”. Christian Van Eyken, a regionális flamand parlament egyetlen francia nyelvű tagja tiltakozott a flamand Brabant tartomány kormányzójánál a rendelet ellen, kifogásait azonban visszautasították.
Míg a hivatalosan kétnyelvű Brüsszel kilencven százaléka franciául beszél, addig a város környéke Flandriához tartozik, ahol az egyetlen hivatalos nyelv a holland. Olyannyira, hogy az önkormányzati tisztviselők a franciául beszélőktől tolmácsot követelnek annak ellenére, hogy a legtöbb esetben folyékonyan beszélnek franciául.
Brüsszelben a francia után már az angolt beszélik a legtöbben második nyelvként. A megkérdezett 18–70 év közötti lakosok 35 százaléka mondta azt, hogy a francia után angolul tudja legjobban kifejezni magát. Csak 28 százalékuk tette a második helyre a hollandot. A magyarok tapasztalata szerint közössége válogatja: sok helyen „hajlandók” angolul érteni, de van, ahol ragaszkodnak a holland nyelv szóbeli és írásbeli használatához.
Összeverték a románok, mert magyar - videó