Gyürk András: Még mindig egy monopólium uralja a magyar piac nagy részét

Valószínűleg sokáig fog még éles vitákat kiváltani az idei árampiaci nyitást követő áramdrágulás, ennek okait azonban egészen másképp látják a politikusok, és a szakemberek között sincs egyetértés az ügyben. Ki a hosszú távú áramvásárlási megállapodásokat, ki a környékbeli kapacitáshiányt okolja, amiért a fogyasztóknak mélyebben kell zsebbe nyúlniuk.

2008. 01. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éles reagálást váltott ki Gyürk Andrásból, néppárti európai parlamenti képviselőből Herczog Edit szocialista képviselő nyilatkozata, amelyben „ijesztgetésnek” nevezte a kormány árampiaci liberalizációjáról kifejtett Fidesz-véleményt, amit a hét végén Fónagy János, az ellenzéki párt szakpolitikusa ismertetett. Herczog szerint a kormány az energiapiaci liberalizációról szóló európai uniós jogszabályban rejlő valamennyi lehetőséget kihasználja, hogy enyhítse a lakossági fogyasztókra háruló, megkerülhetetlen terheket. – A politika dolga nem az ijesztgetés, hanem a tudatos fogyasztói magatartás kialakítása – áll a szocialista képviselő közleményében, amely szerint „álságos” azt állítani, hogy az energiaárak emelkedése a liberalizáció következménye, mert az „mindenkire érvényes trend, amelynek oka a világszerte tapasztalható energiahiány”. Ezért az energiafogyasztóknak lehetőséget kell kapniuk arra, hogy más szolgáltatókhoz forduljanak, vagy igényeikhez jobban igazodó tarifacsomagot válasszanak – érvelt a képviselőnő.
Lapunkat meglepetésként érte Herczog nyilatkozata, ugyanis Andris Piebalgs, az EU energiaügyi biztosa szerint Brüsszelnek nincs ellenére, ha a magánfogyasztóknak juttatott villamos energia és a földgáz árát továbbra is az állam szabályozza, s „rendjén valónak találja” a fogyasztók kormány általi védelmét is. Megkérdeztük tehát a képviselő asszonyt, hogy miként értelmezhető nyilatkozata ennek tükrében. Herczog Edit válaszában elmondta, hogy az energiaárak hatósági szabályozása „persze összeegyeztethető az uniós szabályokkal, de ha túlzásba visszük, unokáink bőrét viszszük a vásárra”. Herczog hozzátette: a magyar kormány „éppen az ilyen célú jogszabályi lehetőségek kihasználásával tudja enyhíteni a lakosságra háruló terhet, hiszen a lakossági árak emelkedése még mindig számottevően elmarad az energia valós világpiaci árának emelkedésétől”.
Lapunk megkérdezte a néppárti (fideszes) Gyürk András véleményét is Herczog Edit Fidesz-nyilatkozatot bíráló kijelentéséről. Gyürk kifejtette, hogy eddig Magyarországon államilag szabályozott piac volt, és a kormány azt ígérte, áttérnek a versenypiacra. Ehelyett január elsejétől egy „vegyes felvágott” született, mindkettő hátrányait ötvözve, előnyeit azonban kiküszöbölve. Vagyis az állam már nem él szabályozási eszközeivel, viszont hagyja, hogy egy monopólium uralja a piac 80-85 százalékát, az importkapacitásokkal együtt. Emiatt elszabadulnak az árak, és ezért lesz alacsony a szolgáltatás színvonala. Arra a kérdésre, hogy a szocialista Herzog Edit képviselőnő miért tartotta fontosnak külön nyilatkozatban „ünnepelni” a kormány árampiaci politikáját, Gyürk elmondta, ebben semmi „ünnepelnivaló” nincs – ellenkezőleg, amit a Gyurcsány-kormány tesz, arra nincs példa Európában. Magyarországon az árampiacon névleg lett verseny, lényegét tekintve egy 80-85 százalékos monopolpiacról az állam kivonult, aminek kizárólag a fogyasztók isszák meg a levét.
Arra a kérdésre, hogy mi a különbség a mostani árampiaci helyzet és a kommunista idők hasonló monopóliuma között, a képviselő elmondta, hogy most a villamos művek a hasznot azon külföldi tulajdonban lévő erőműveknek juttatja, amelyeket még Horn Gyula miniszterelnök adott el, és a külföldieknek szerződésileg stabil nyereséget biztosított az úgynevezett hosszú távú áramvásárlási megállapodásokkal. Gyürk emlékeztetett rá: az Európai Unió folyamatosan kéri, hogy bontsuk fel ezeket, mert ellenkeznek a verseny szabályaival. „Az EU-nak ezt, a magyar fogyasztóknak hasznos kérését nem teljesítjük, viszont stréberként teszünk eleget a versenyszabályoknak”, szögezte le Gyürk, hozzátéve: így az árak elszaladnak, a profitot pedig az erőművek külföldi tulajdonosai vágják zsebre.
Ami pedig az energiaügyi biztos kijelentését illeti, Gyürk elmondta, a magyar kormánynak minden eszköze megvan a fogyasztók megvédésére. „Ha ennek az ellenkezője mellett érvelnek Brüsszelre hivatkozva, akkor hazudnak, sőt minősítetten hazudnak”, mert az EU maga kéri, hogy a hosszú távú megállapodásokat bontsák fel, amelyek eredményeként az árak csökkenhetnének a magyar piacon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.