Bár a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint a tavalyi évben országos szinten két százalékkal nőtt a folyó áron mért bruttó szobaárbevétel, a szálláshelyek nettó eredménye mégis karcsúbbra sikeredett, mint egy évvel korábban.
– Ha tekintetbe vesszük a szolgáltatásokat terhelő forgalmi adó húsz százalékra emelkedését, az adó- és járulékterheket, a költségeket, s az inflációt, amelyek mind beépülnek a bruttó szobaárakba, akkor kiderül, hogy tavaly a bevételek reálértékét tekintve visszaesés volt – elemezte lapunknak az adatokat Kovács Csaba, a KSH szakértője.
A bruttó bevétel tíz százalék feletti növekedéséről egyedül a balatoni, valamint az ország keleti részén fekvő luxusszállodák számolhattak be, viszont 2007-ben a főváros – mind a bevételek, mind a látogatottság szempontjából – kiemelkedően gyengén teljesített. Budapest turizmusa leszállóágban van: a KSH szerint ugyanis a három-, illetve a négycsillagos egységek szobaárbevétele itt 4–7 százalékot zuhant, ahogy az idelátogatók száma is negatív előjelű.
– A drámai hanyatlás már két évvel ezelőtt megkezdődött, 2006-ban ugyanis Budapest már csaknem félmillió vendégéjszakát veszített – mondta a Magyar Turisztikai Egyesület budapesti tagozatának elnöke. Herkó László szerint ennek oka a következetlen városüzemeltetésben, a gyenge marketingben és a fejlesztések hiányában keresendő. Mint mondta: hamis országképpel idecsalogatjuk a külföldi turistát, aki aztán csalódottan tapasztalja a rendetlen Budapestet. – Ez a város látott már szebb napokat is – tette hozzá. Ráadásul, főként a magas költésű, igényes turisták maradnak el a korábban dinamikusan növekvő piacainkról, mert például tavaly nyolc százalékkal kevesebb német vendégeskedett hazánkban, mint 2006-ban. Az uniós vendégek száma tavaly átlagban 1,4 százalékkal maradt el. Holott a szakember szerint a magyar turizmus összes bevételének 70 százalékát a külföldiek adják, így az elmaradt vendégek elmaradt költései nem festenek kedvező jövőképet. A KSH egy korábbi kimutatása szerint a külföldi turisták szeptember végéig forintban mérve hat százalékkal kevesebb pénzt fizettek be turisztikai kaszszánkba, mint 2006 azonos időszakában.
A kormány turizmusellenes politikájának következménye, hogy a hazai turisztikai vállalkozások csökkenő eredményt voltak kénytelenek elkönyvelni – közölte Bánki Erik, a parlament turisztikai bizottságának fideszes elnöke.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban