Hatvanéves Perényi Miklós

Perényi Miklós kétszeres Kossuth-díjas, Prima Primissima-díjas csellóművész ma hatvanéves. A zenészcsaládból származó, csodagyerekként indult muzsikust már hétéves korában felvették a Zeneakadémiára, ahol most már több mint három évtizede tanít. Első szólókoncertjét kilencévesen adta Bartókné Pásztory Ditta négykezespartnerével, és mindössze tizennégy éves volt, amikor az Accademia Nazionale di Santa Cecilián megszerezte a diplomáját. Perényi Miklós vasárnap délelőtt születésnapi koncerttel örvendezteti meg hallgatóságát a Zeneakadémián.

2008. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha valaki igazán hiteles interpretációt és elragadóan szép csellóhangot keres, nem kell messzire mennie. Perényi Miklósban megtalál mindent, amit valaha zeneszerzők erre a hangszerre megálmodtak. Egy ideig sokat kutattam, mi lehet a titka, aztán feladtam. Rájöttem, hogy valószínűleg nincs is mögötte semmiféle titok, egyszerűen csak egy rendkívüli tehetséggel megáldott muzsikus, aki egyrészt imádja a hangszerét, másrészt hatalmas alázattal fordul a művekhez, és nem akar semmiféle egyéni produkciót létrehozni. Betartja a zeneszerzői utasításokat, s arra törekszik, hogy hidat képezzen az alkotó és a befogadó között. Úgy szólalnak meg kezében a művek, ahogy azoknak meg kell szólalni, sallangok, idegen hatások és felesleges túlzások nélkül. Gyönyörű hangképzése a sok munka és gyakorlás mellett kiegyensúlyozottságról, kifinomult ízlésről, végtelen fantáziáról, érzékenységről és valódi érzelmekről árulkodik. Hihetetlen pontossággal találja el a darabok, tételek, témák karakterét. Úgy játszik, mintha csellója valódi szavakkal énekelne. Ha ez Perényi Miklós titka, akkor alighanem ez magának a művészetnek a titka is. „Perényi zenélését hallgatva az embert a tisztaság jóleső érzése tölti el. Nem csupán makulátlan intonációja miatt, hanem elsősorban azért, mert ő egy hihetetlenül tiszta ember. Zenei előadásmódja teljesen eszköztelen, sallangmentes, egyszerű és mégis mélyen, egyénien kifejező” – vallotta róla zenésztársa, Schiff András zongoraművész.
Perényi Miklós ritkán szólal meg nyilvánosság előtt, úgy gondolja, a gyakorlásra, tanításra és zeneszerzésre szánt időből már nincs mit elvesztegetnie. Egy ideje zeneszerzéssel is foglalkozik, s Bach, Bartók és Kodály valamelyik csellóművét rendszerint eljátssza hangversenyein. Takács-Nagy Gáborral, Tuska Zoltánnal és Papp Sándorral egy évtizede alapította meg a Mikrokosmos vonósnégyest, a tervek szerint a Bartók Új sorozat részeként ők veszik lemezre mind a hat Bartók-vonósnégyest.
Perényi Miklós születésnapján maga ajándékoz meg minket: Schiff Andrással közös hangversenyén vasárnap délelőtt 11 órakor a Zeneakadémia nagytermében olyan műveket hallhatunk tőle, mint Bach G-dúr gambaszonátája, Mendelssohn B-dúr és Beethoven A-dúr szonátája, valamint Janácek Pohádka (Tündérmese) című darabja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.