Ismeretlen Bartók-átirat került elő

Egy magángyűjteményből ritka kincs került elő a közelmúltban: Bartók I. zenekari szvitjének négykezes zongoraátirata, amelyet a zeneszerző közeli barátja és szakmai társa, Lajtha László készített. Az átiratot, amelynek keletkezését jelenleg a Bartók Archívum vizsgálja, az eredeti művel együtt április 14-én a Művészetek Palotájában hallgathatjuk meg.

2008. 01. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előkerült Bartók I. zenekari szvitjének korabeli átirata. A Lajtha László által készített négykezes zongoraátiratot eddig egy magángyűjtemény rejtette. A zenemű eddig ismeretlen volt a zenetudomány és a két zeneszerző jogutódjai számára, ezért megtalálásának bejelentése hatalmas szakmai érdeklődést váltott ki. Az MTA Zenetudományi Intézetének Bartók Archívumában jelenleg is folyik az átirat keletkezésének feltárása. A kéziratot megtekintette Kocsis Zoltán is, aki elismerően nyilatkozott a Lajtha-átiratról, és annak bemutatását javasolta.
Az átirat előkerülése kisebb szenzációnak számít, hiszen az alaposan feldolgozott zeneszerzői életművek ismeretében rendkívül ritka, hogy addig ismeretlen zenemű, illetve átirat komplett kéziratára bukkannak. Az 1905-ben keletkezett Bartók-mű négykezes változatát a Syncopa Music kiadó szervezésében, április 14-én a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében hallhatjuk először. A Syncopa Music kiadó ezzel a koncerttel debütál a zenei piacon. Terveik szerint a jövőben kiemelten foglalkoznak tehetségkutatással, új és kevésbé játszott művek színpadra vitelével és kiadásával, a kortárs, klasszikus és dzsesszzene területén.
Az 1892-ben született és 1963-ban elhunyt Lajtha László Bartók és Kodály mellett a XX. század első felének legjelentősebb magyar zeneszerzője, népzenekutatója és zenepedagógusa volt, de zongoraművészként, karmesterként, egyházzenészként, zenetörténészként, zenei ismeretterjesztőként, a nemzetközi néprajzi szervezetek tisztségviselőjeként, tudományszervezőként is nevet szerzett. Bartók Béla legközelebbi munkatársaként döntően befolyásolta a magyar népzenekutatást. Kompozícióinak bemutatói leginkább Magyarország nyugati határain kívül zajlottak és kedvező fogadtatásra találtak, műveit a patinás francia Leduc kiadó jelentette meg. Bár a Francia Akadémia a magyar művészek közül elsőként választotta rendes tagjává, hazánkban politikai okokból elhallgatták.
Bartók és Lajtha szoros szakmai és baráti viszonyban voltak egymással. Lajtha éppen szakmai kapcsolatuk eredményeként fordult a népzene felé és indult első gyűjtőútjaira Erdélybe, többek között ennek köszönhető a híres Pátria-sorozat számos korongja. Szintén Bartók tanácsára ment Párizsba tanulni, a francia zene hatása aztán egész életművére kihatott. Az első lexikoncikket Lajtháról éppen Bartók írta a Dictionary of Modern Music and Musicians számára, ahogy a Bartók Archívum szükségességét is elsőként Lajtha vetette fel. Személyes ügyekben is segítették egymást: Lajtha például későbbi feleségével, Hollós Rózával a család tiltása miatt éppen Bartók segítségével levelezett az első világháború idején a frontról, aki készséggel vállalta a postás szerepét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.