Napi sajtószemle

2008. 01. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The American Conservative
A valódi amerikai konzervatív hagyományban gyökerező havilap Folyamatosan háborút hirdetve címet kapott írásában azt mutatja be, hogy Rudolph Giuliani republikánus elnökjelölt olyan neokonzervatív tanácsadókkal veszi körül magát, akik azt hiszik, hogy a Bush-doktrína nem ment eléggé messzire. A betegesen háborúpárti, szélsőséges neokon tanácsadók azt hiszik, hogy már folyik a IV. világháború. A volt New York-i polgármester nem azért szedte össze csapatát, mert valóban tanácsokat akar kapni, hanem azért, hogy összetételével üzenjen az elmebeteg jobboldaliaknak, akik mindent megbocsátanak egy Giuliani-féle alaknak, ha az hajlandó a Közel-Kelet jó részét atomfegyverekkel megtámadni – írja az American Conservative. Az igen részletes elemzés utolsó mondata: „Ha Giuliani és csapata kerül a Fehér Házba, akkor azzal valóban megindulhat a IV. világháború.”


FOREIGN POLICY
A befolyásos amerikai külpolitikai folyóirat november-decemberi számában Anthony Giddens, Blair volt brit miniszterelnök ideológiai „guruja” ismerteti Robert Putnam, a Harvard Egyetem világhírű szociológusának a Scandinavian Political Studies júniusi számában megjelent tanulmányát és fűz hozzá kommentárokat. Putnam vizsgálódásai ugyanis aláássák a „másságnak” egy adott közösségre gyakorolt pozitív hatásait. Sőt, kutatási eredményei szerint egy adott közösség heterogén jellege nem csak fokozza a közösségben élő „mások” iránti bizalmatlanságot, de egy közösség korábban összeforrott tagjai közötti összetartó erőt is aláássa, és bizalmatlanságot szül. Putnam eredményei annál figyelemreméltóbbak, hogy a tudós maga liberális felfogású, vagyis saját vizsgálatának eredményei önmaga ideológiáját kérdőjelezi meg. A multikulturalizmus – olvasható a tanulmányban – társadalmi elszigeteltséghez vezet, nem pedig szociális gazdagodáshoz. Egy heterogén környezetben az ott élő valamennyi polgárnak kisebb a bizalma az önkormányzatban és a helyi médiában is és kevésbé hajlandó részt vállalni az önkéntes csoportokban; kevésbé hajlandó szavazni, és szavakban kifejezett boldogsága is csökken. A nagyobb „mássági” arány csökkenti a bizalmat az ott élők saját környezetében, függetlenül attól, hogy szegény, a nagyfokú bűnözés miatt veszélyes közegről, vagy pedig gazdag, viszonylag bűnözésmentes környezetről van szó. Putnam szerint mindenfajta mítosz ellenére számos amerikai nem érzi jól magát a „másság” szomszédságában.


Herald Tribune
Oroszország sikerrel tesztelt egy olyan új interkontinentális rakétát, amely több atomtöltetet juttat el célpontjaihoz. Moszkva ezzel kívánja pótolni a szovjet korszakból örökölt rakétáit – áll a globális amerikai lapban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.