The American Conservative
A valódi amerikai konzervatív hagyományban gyökerező havilap Folyamatosan háborút hirdetve címet kapott írásában azt mutatja be, hogy Rudolph Giuliani republikánus elnökjelölt olyan neokonzervatív tanácsadókkal veszi körül magát, akik azt hiszik, hogy a Bush-doktrína nem ment eléggé messzire. A betegesen háborúpárti, szélsőséges neokon tanácsadók azt hiszik, hogy már folyik a IV. világháború. A volt New York-i polgármester nem azért szedte össze csapatát, mert valóban tanácsokat akar kapni, hanem azért, hogy összetételével üzenjen az elmebeteg jobboldaliaknak, akik mindent megbocsátanak egy Giuliani-féle alaknak, ha az hajlandó a Közel-Kelet jó részét atomfegyverekkel megtámadni – írja az American Conservative. Az igen részletes elemzés utolsó mondata: „Ha Giuliani és csapata kerül a Fehér Házba, akkor azzal valóban megindulhat a IV. világháború.”
FOREIGN POLICY
A befolyásos amerikai külpolitikai folyóirat november-decemberi számában Anthony Giddens, Blair volt brit miniszterelnök ideológiai „guruja” ismerteti Robert Putnam, a Harvard Egyetem világhírű szociológusának a Scandinavian Political Studies júniusi számában megjelent tanulmányát és fűz hozzá kommentárokat. Putnam vizsgálódásai ugyanis aláássák a „másságnak” egy adott közösségre gyakorolt pozitív hatásait. Sőt, kutatási eredményei szerint egy adott közösség heterogén jellege nem csak fokozza a közösségben élő „mások” iránti bizalmatlanságot, de egy közösség korábban összeforrott tagjai közötti összetartó erőt is aláássa, és bizalmatlanságot szül. Putnam eredményei annál figyelemreméltóbbak, hogy a tudós maga liberális felfogású, vagyis saját vizsgálatának eredményei önmaga ideológiáját kérdőjelezi meg. A multikulturalizmus – olvasható a tanulmányban – társadalmi elszigeteltséghez vezet, nem pedig szociális gazdagodáshoz. Egy heterogén környezetben az ott élő valamennyi polgárnak kisebb a bizalma az önkormányzatban és a helyi médiában is és kevésbé hajlandó részt vállalni az önkéntes csoportokban; kevésbé hajlandó szavazni, és szavakban kifejezett boldogsága is csökken. A nagyobb „mássági” arány csökkenti a bizalmat az ott élők saját környezetében, függetlenül attól, hogy szegény, a nagyfokú bűnözés miatt veszélyes közegről, vagy pedig gazdag, viszonylag bűnözésmentes környezetről van szó. Putnam szerint mindenfajta mítosz ellenére számos amerikai nem érzi jól magát a „másság” szomszédságában.
Herald Tribune
Oroszország sikerrel tesztelt egy olyan új interkontinentális rakétát, amely több atomtöltetet juttat el célpontjaihoz. Moszkva ezzel kívánja pótolni a szovjet korszakból örökölt rakétáit – áll a globális amerikai lapban.
Teljesen máshogyan beszél nyilvánosan és a magánbeszélgetéseiben Magyar Péter a nyugdíjasokról