derStandard
Paul Lendvainak a balliberális osztrák lapban, Öngyilkosság Magyarországon címmel megjelent cikke fölé a szerkesztők ezt a mondatot helyezték figyelemfelkeltőnek: „Az elmúlt évben az Európai Unió országai közül Magyarországon volt a legalacsonyabb a növekedés szintje és
a legmagasabb az infláció üteme”. A cikk bevezető szavai: „Magyarország a reformok éllovasából Közép- és Kelet-Európa »beteg embere« lett”. Mint az írásban olvasható, a látogató mindenhol érzi a mély depresszió nyomát. Nem is csoda, hogy az ünnepek alatt a szokásos interjúk és esszék a mély szomorúságtól átitatott országban tapasztalható dühvel, a rossz hangulattal, a gyűlölettel és a türelmetlenséggel foglalkoznak. Lendvai Konrád György írót idézi, aki szerint ennek okai a politikai elit csődjében, a hiányzó polgárságban, a paternalisztikus magatartási módokban és a politikai vezetés infantilis magatartásában keresendők. Lendvai ezt követően rátér arra, hogy az emberek „a lehetőségeiken túl” éltek. A munkaképes lakosságnak csak 56-57 százaléka dolgozik, míg a többi munkanélküli, korai nyugdíjas, vagy a szürke-, illetve a feketegazdaság előnyeit élvezi. Míg ők nem fizetnek adót, addig élvezik az állam által szubvencionált teljesítményeket. (Lendvai annak okát nem magyarázza meg, hogy ugyanezen helyzet mellett Magyarország miért lehetett éllovas a jobboldali kormány idején – L. I.). A düh az uralkodó koalíciót sújtja, és ha ma lennének választások, a Fidesz kétharmados többséget szerezne a parlamentben. Lendvai szerint Orbán Viktornak egyetlen esélye arra, hogy visszaszerezze a hatalmat, ha a 2010-es törvényhozási periódus előtt Gyurcsányt saját pártja buktatja meg. Szili Katalin parlamenti elnök a legnagyobb esélyes arra, hogy ő lépjen Gyurcsány helyébe. Szili ugyanakkor népszerűsége ellenére csupán a tisztes középszerűség képviselője. A „legkitűnőbb” közgazdászok, politológusok és írók szerint – írja Lendvai, aki elfelejti megjegyezni, hogy a koalíció holdudvari értelmiségét említi – Magyarországot csak a radikális „reformprogram” vezeti ki a válságból. A középszernek Gyucsány elleni puccsa azonban öngyilkossággal érne fel azon párt számára, amelyet ma a megkérdezettek 70 százaléka korruptnak és hazugnak tekint.
Independent
A független liberális baloldali brit lap vezércikke keményen bírálja a munkáspárti brit kormányt, amiért az nem értette meg a vasút állami támogatásának fontosságát, miközben a környezetszennyező autó- és repülőgép-közlekedést segítette.
Franffurter Allgemeine
A vezető német konzervatív lap arról ír, hogy a Német Szövetségi Köztársaság történetében a legnagyobb ütemben csökkent a munkanélküliség egy év alatt.
Teljesen máshogyan beszél nyilvánosan és a magánbeszélgetéseiben Magyar Péter a nyugdíjasokról