The Observer
A brit Guardian vasárnapi kiadásában megjelent vezércikk távlataiban vizsgálja azt a globális folyamatot, amelyben a jelenlegi liberális demokráciák gyengülnek. Pontokba szedve foglalkozik a már idén megkezdődött, általa aggasztónak nevezett jelenségekkel, amelyek jövőre felgyorsulhatnak. Az első a tekintélyuralmi kapitalizmus emelkedése: Oroszországnak és Kínának egyre nagyobb a befolyása a világ ügyeire. Ezen országok léte kihívást jelent azon nézettel szemben, amely szerint a növekvő gazdagság a társadalmakat elkerülhetetlenül arra sarkallja, hogy politikai pluralizmust követeljenek.
A második „probléma” az illiberális (nem liberális) demokrácia kialakulása, vagyis olyan helyzetek, amelyekben a demokratikus struktúrák a Nyugat számára nem kívánatos választási eredményekhez vezetnek. „Ami nagy probléma, ahogyan az iszlamista mozgalmak egyre inkább a szavazóurnákon keresztül igyekeznek megszerezni a hatalmat.” A harmadik, aggodalomra okot adó dolog a gazdasági nacionalizmus erősödése az Egyesült Államokban. Egy nemrégiben végzett felmérés meghökkentő eredményei azt mutatják, hogy az amerikaiak 28 százaléka találja csak úgy, hogy a globalizáció jó az Egyesült Államoknak. A politikai spektrum teljes szélességéből érkező elnökjelöltek a többség kegyeit keresik, és el akarják szigetelni Amerikát a globális folyamatoktól. A negyedik pont a súlyos recesszió lehetősége Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban, ami – ha a gazdasági visszaesés súlyos lesz – tovább növeli a protekcionizmust. A szabad kereskedelem sokkal vonzóbbnak tűnt a Nyugatnak akkor, amikor nem voltak annak erős versenytársai. Most, hogy az Egyesült Államoknak és Nagy-Britanniának Kínára és Indiára kell támaszkodnia a világnövekedés motorja menetének biztosításához, a kölcsönös globális gazdasági függés már nem tűnik annyira vonzónak. Végül pedig a belföldi eredetű terrorizmussal kell szembenézniük a nyugati országoknak, vagyis azzal, amelyet a bevándorlók gyermekei követnek el. A vezércikk felhívja a figyelmet annak a rendkívüli veszélyére a szigetországra nézve, ha a világ visszatér a protekcionizmushoz, az Egyesült Államok az elszigetelődést választja, és a tekintélyelvű államok monopolizálják a világ erőforrásait.
Bild
A többmilliós német bulvárlap vasárnapi kiadásának adott interjújában Frank-Walter Steinmeier német alkancellár és külügyminiszter jövőre jelentős jövedelemnövelést követel a német munkavállalóknak, mert azt „megérdemelték”. A dúsgazdag vállalatvezetőktől pedig visszafogottságot követelt, mert „nem akarunk olyan országban élni, ahol egyesek másokra tekintet nélkül tömködik degeszre a zsebüket”.
Kiderült, hogy mi okozta a raktártüzet a Soroksári úton