Napi sajtószemle

2008. 01. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Observer
A brit Guardian vasárnapi kiadásában megjelent vezércikk távlataiban vizsgálja azt a globális folyamatot, amelyben a jelenlegi liberális demokráciák gyengülnek. Pontokba szedve foglalkozik a már idén megkezdődött, általa aggasztónak nevezett jelenségekkel, amelyek jövőre felgyorsulhatnak. Az első a tekintélyuralmi kapitalizmus emelkedése: Oroszországnak és Kínának egyre nagyobb a befolyása a világ ügyeire. Ezen országok léte kihívást jelent azon nézettel szemben, amely szerint a növekvő gazdagság a társadalmakat elkerülhetetlenül arra sarkallja, hogy politikai pluralizmust követeljenek.
A második „probléma” az illiberális (nem liberális) demokrácia kialakulása, vagyis olyan helyzetek, amelyekben a demokratikus struktúrák a Nyugat számára nem kívánatos választási eredményekhez vezetnek. „Ami nagy probléma, ahogyan az iszlamista mozgalmak egyre inkább a szavazóurnákon keresztül igyekeznek megszerezni a hatalmat.” A harmadik, aggodalomra okot adó dolog a gazdasági nacionalizmus erősödése az Egyesült Államokban. Egy nemrégiben végzett felmérés meghökkentő eredményei azt mutatják, hogy az amerikaiak 28 százaléka találja csak úgy, hogy a globalizáció jó az Egyesült Államoknak. A politikai spektrum teljes szélességéből érkező elnökjelöltek a többség kegyeit keresik, és el akarják szigetelni Amerikát a globális folyamatoktól. A negyedik pont a súlyos recesszió lehetősége Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban, ami – ha a gazdasági visszaesés súlyos lesz – tovább növeli a protekcionizmust. A szabad kereskedelem sokkal vonzóbbnak tűnt a Nyugatnak akkor, amikor nem voltak annak erős versenytársai. Most, hogy az Egyesült Államoknak és Nagy-Britanniának Kínára és Indiára kell támaszkodnia a világnövekedés motorja menetének biztosításához, a kölcsönös globális gazdasági függés már nem tűnik annyira vonzónak. Végül pedig a belföldi eredetű terrorizmussal kell szembenézniük a nyugati országoknak, vagyis azzal, amelyet a bevándorlók gyermekei követnek el. A vezércikk felhívja a figyelmet annak a rendkívüli veszélyére a szigetországra nézve, ha a világ visszatér a protekcionizmushoz, az Egyesült Államok az elszigetelődést választja, és a tekintélyelvű államok monopolizálják a világ erőforrásait.



Bild
A többmilliós német bulvárlap vasárnapi kiadásának adott interjújában Frank-Walter Steinmeier német alkancellár és külügyminiszter jövőre jelentős jövedelemnövelést követel a német munkavállalóknak, mert azt „megérdemelték”. A dúsgazdag vállalatvezetőktől pedig visszafogottságot követelt, mert „nem akarunk olyan országban élni, ahol egyesek másokra tekintet nélkül tömködik degeszre a zsebüket”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.