FT.com
Amerikának miért van szüksége kevesebb „laisser faire”?-re címmel Barney Frank, a washingtoni alsóház pénzügyi szolgáltatási bizottságának demokrata párti elnöke
a globális brit pénzügyi lapban kevesebb neoliberalizmust és nagyobb állami beavatkozást javasol az Egyesült Államoknak. A cikk így kezdődik: „Ahogyan az őszi választásokra készülődünk, már rendelkezésre állnak azok az eredmények, amelyek azt mutatják, mit ért el Amerika harminc éven át tartó radikális gazdasági deregulációval. A jövedelmek közötti egyenlőtlenség olyan szintre emelkedett, amelyeket a húszas évek óta nem tapasztaltunk, és a jelzálog, valamint a másodlagos piacok szabályozatlan részének összeomlása fenyegeti a teljes gazdaság egészségét.” Frank azt írja, kialakulóban van a demokraták közötti egyetértés, hogy a republikánusok „laisser faire” filozófiájával szemben az államnak nagyobb szerepet kell betöltenie. A demokraták meg vannak győződve arról, hogy „a kormány szabályozó szerepe lényeges a piacok integritásába és tisztességes működésébe vetett bizalom fenntartásához, és hogy a gazdasági növekedés önmagában nem elég a jövedelmek közötti egyenlőtlenségek elfogadhatatlan szintjei megfordításához.
Information Clearing House
Az UNICEF, az ENSZ gyermekalapja drámai képet festett az iraki gyermekek helyzetéről. A szervezet becslése szerint mintegy kétmillió gyermek szenved alultápláltságban, betegségekben és attól, hogy nem járhat iskolába. Ötpercenként egy gyermek hal meg a háború miatt, és többen szenvednek súlyos sérüléseket. Az olyan beteg gyermekek, akiket máskülönben egyszerű eszközökkel lehetne kezelni, százával halnak meg, mert nem jutnak a legelemibb gyógyszerekhez, illetve egyéb gyógyászati erőforrásokhoz. A végtagjukat elvesztett gyermekeknek nem tudnak művégtagot adni, ismerteti a népszerű amerikai honlap azt az UNICEF-jelentést, amelyet száz brit és iraki orvos készített el.
NewStatesman
A baloldali brit értelmiség vezető hetilapjában John Pilger,
a világhírű dokumentumfilmes és tényfeltáró újságíró azt állítja, hogy az afganisztáni inváziót hónapokkal
a 2001. szeptember 11-i terrortámadások előtt már megtervezték. Pilger cikkében ismerteti a RAWA, az Afganisztáni Nők Forradalmi Társaságának tevékenységét is. Pilger szerint a RAWA
a világon a legbátrabb nőszervezet. A megszállók által nem igazán kedvelt RAWA szerint a nyugatiak által támogatott afgán hadurak még a táliboknál is kegyetlenebben bánnak a nőkkel. A szervezet egyik tagja Pilgernek elmondta: „Bizonyos szempontból a tálibok uralma alatt nagyobb biztonságban éreztük magunkat.”
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről