Polgári összefogás Törökbálinton

A helyi polgári oldal teljes összefogásában indul a vasárnapi törökbálinti időközi polgármester-választáson Turai István. A jobboldal jelöltje korábban két cikluson keresztül már vezette a Pest megyei települést, s most azt tervezi, hogy győzelme esetén két fontos feladatnak is eleget tesz: békét és egységet teremt Törökbálint képviselő-testületében, illetve befejezi azt a településfejlesztő munkát, amit 2006 őszén kényszerűségből félbehagyott. Mint mondja, a maga részéről kész a folytatásra.

2008. 01. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régi polgármester, új képviselő-testület. Vasárnap időközi önkormányzati választást tartanak a Pest megyei Törökbálinton, miután 2007. október 25-én feloszlatta magát a helyi képviselő-testület. A feloszlatásról szóló szavazást annak idején hosszas vita előzte meg, amelynek során Keller László MSZP-s településvezető megpróbált a testület lelkére hatni, sikertelenül. A polgári oldal kiállt elhatározása mellett, végül a Fidesz–KDNP nyolctagú frakcióján kívül a Szent Flórián Törökbálintért Egyesület két képviselője is a testület feloszlatása mellett voksolt. A szavazás után Keller László a határozatot felelőtlennek és okszerűtlennek minősítette, amely véleménye szerint egyértelműen ellene irányult. Ahogy Csuka Attila, a Fidesz helyi elnöke, ellenzéki képviselő fogalmazott: nem jókedvükben kezdeményezték a testület feloszlatását, egy egyéves folyamatnak érkeztek a végére. – Egy év türelmi idő után döntöttünk úgy, hogy a polgármester személyében nem képes a képviselő-testület többségével együtt dolgozni. Többször kértük Keller Lászlót, változtasson a nagypolitikai stílusán, mert arra Törökbálinton nincs igény – fogalmazott a feloszlatás után Csuka Attila. A mostani választás érdekessége, hogy bármelyik jelölt nyeri is el a város polgármesteri székét, a pozíció nem lesz számára ismeretlen. Keller László tavaly ősztől mostanáig, míg Turai István 1998 és 2006 között vezette a Pest megyei települést.


Másfél évvel ezelőtt, kétciklusnyi településvezetés után az MSZP-s Keller László éppen önt váltotta Törökbálint polgármesteri székében. Mi okozta akkor a helycserét, s mi az, amiért most újra vállalja a megmérettetést?
– Két cikluson keresztül, 1998 és 2006 között már valóban Törökbálint polgármestere voltam, azt megelőzően pedig nyolc éven át önkormányzati képviselőkét vettem részt a helyi képviselő-testület munkájában. Ez a folyamat 2006-ban megszakadt. Másfél évvel ezelőtt az MSZP-s Keller László azért nyerhette el a város polgármesteri székét, mert a jobboldalon nem volt egység. Az a „baleset” történt, hogy a Fidesszel nem tudtam megegyezni arról, hogy közös polgármesterjelöltként indulhassak. A voksok így háromfelé oszlottak el, s a választópolgárok egyhatodának szavazatával, minimális különbséggel a szocialista Keller László futott be győztesként. Mára azonban a jobboldalon sikerült a nézeteltéréseinket elrendeznünk, meg tudtunk egyezni, így most a polgári erők közös polgármesterjelöltjeként indulok a vasárnapi időközi önkormányzati választáson.
– Mi az, amit másként csinálna, s mi az, amit megőrizne korábbi településvezetési gyakorlatából, ha ön nyerne a vasárnapi megmérettetésen?
– Öt évvel ezelőtt, 2003-ban kezdtük meg a településközpont kialakítását, ezt három év alatt természetszerűleg nem tudtuk befejezni. Ennek ellenére az előző ciklusban sok mindent elértünk, egy uniós pályázaton 3 millió eurót nyertünk új művelődési ház és könyvtár építésére. Ezt meg is valósítottuk, de már nem én, hanem utódom, a szocialista Keller László adta ezeket át. Egy másik folyamatot is elindítottunk akkoriban, melynek eredményeként 2007 nyarára Törökbálint városi rangot nyert el. Ezzel azonban a dolog nem ért véget, a város fejlesztését folytatni kell. Ami pedig a változtatási szándékot illeti, úgy vélem, egy településvezetőnek mindig meg kell újulnia. Soha nem voltam abban a helyzetben, hogy egy többségi képviselő-testületben dolgozhassak, polgármesterségem idején minden eredményért keményen meg kellett dolgoznom. Most azonban esély mutatkozik arra, hogy a választók akaratából egy erős jobboldali képviselő-testület jöhessen létre, s hatékony munka indulhasson el ebben a csonka ciklusban.
– Egy meglehetősen konfliktusokkal terhelt időszak után most talán végre nyugalom települhet a városra. Vajon a vesztes tábor képes lesz együttműködni a település érdekében, és elfogadja a választási kudarcot?
– Többekkel azok közül, akik most akár a civileknél, akár a baloldalon esélyesek arra, hogy bekerüljenek a képviselő-testületbe, én korábban polgármesterként sikeresen együtt dolgoztam. A helyi baloldallal is szót tudtam érteni a korábbi ciklusaimban. Nem volt olyan, hogy valamelyik képviselővel ne álltam volna szóba. Ez soha nem jelentett problémát. Először a jobboldalon kellett betemetni az árkokat, ami megtörtént, mi összefogtunk. A választás után a képviselő-testületen a sor. Nincsenek eredmények küzdelmek nélkül, de ha a küzdelem válik a céllá, akkor aligha várható eredmény.
– Milyennek ítéli a kampány eddig eltelt időszakát, és mit vár az utolsó napoktól?
– Erősebb, élesebb hangú kampány volt, mint korábban bármikor. Ez nemcsak az események mennyiségében és minőségében nyilvánul meg, hanem a kampány hangnemében is. Jellemzően a durva kampány azonnal megindult, miután kiderült, hogy a település lakói időközi önkormányzati választáson új polgármesterre és képviselőkre voksolhatnak. Ez a személyemmel kapcsolatban is igaz. Mikor egyértelművé vált, hogy Keller László ellenében elindulok a helyi időközi polgármester-választáson, éppen azok kiáltottak rám kígyót-békát, akik előzőleg díszpolgárrá avattak. A sors furcsa fintora egyébként, hogy a kitüntetést éppen Keller László adta át nekem tavaly ősszel. A baloldal a kampány során két dolgot tesz. Egyrészt megpróbálja lejáratni a jobboldali összefogást, másrészt össztűz alá vette személyemet és a velem együtt induló képviselőjelölteket. Ami az utolsó napokat illeti, mindenre fel vagyok készülve, még ezután is érhetnek meglepetések. Eddig egyébként számos jól sikerült kampányrendezvényt tartottunk, s a visszajelzések alapján sikeresen szerepeltem Keller László ellenében a polgármester-jelölti vitán is. Sőt, tartottunk kulturális és hagyományőrző rendezvényeket is, az egyiken még disznót is vágtunk a helyi lakosokkal közösen. Ez egy olyan hagyomány, amit korábban településvezetőként honosítottam meg. Annak idején minden évben saját költségemen két disznót vágtunk a támogatóinkkal, amit a helyiek nagyon élveztek. Ma este Kormorán-koncerttel zárjuk a kampányunkat.
– Az emberek között járva mit tapasztalt, milyen a közhangulat a városban? Mire vágynak leginkább a törökbálinti polgárok?
– Arra számítok, hogy sokan mennek el szavazni, a voksolásban szerencsére a januári időjárás senkit nem hátráltat majd. Az embereket kifejezetten foglalkoztatja, hogy milyen eredmény várható. A kampányrendezvények tekintetében elmondható, hogy a jobboldal szimpatizánsai nagyobb számban vettek részt a különböző kampányeseményeken. Ez megmutatkozik abban is, hogy a baloldal mindig az új művelődési ház kisebb helyiségét bérelte ki, míg mi minden esetben zsúfolásig megtöltöttük az intézmény nagyobb termét is. Egy biztos, a lakosság nyugalmat és hatékony munkát vár az új képviselő-testülettől. Mi készek vagyunk az együttműködésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.