Brüsszel tegnap felszólította az uniós tagállamokat, hogy hatékonyabban tájékoztassák állampolgáraikat a 112-es segélyhívószámról. Az EU távközlési szabályozásának 2003-as hatálybalépése óta 26 tagállam tette lehetővé, hogy a bajbajutottak vezetékes és mobiltelefonról a 112-es számon kérjenek segítséget. Ha tehát valakit baleset ér (Bulgáriát leszámítva) bármely uniós tagállamban, beleértve hazáját, azonnal hívhatja a 112-es számot.
Viviane Reding, a távközlésért felelős uniós biztos február 11-ét jelölte ki a tudatosítás napjának. A tegnap nyilvánosságra hozott felmérés szerint az EU polgárainak 95 százaléka hasznosnak tartja az unió egész területén elérhető, egységes segélyhívó számot.
A válaszadók túlnyomó többsége szerint valóban kaptak segítséget, miután külföldön hívták a 112-es számot. Az is kiderült, hogy a 112-est külföldön hívók közül kevesebben ütköztek nyelvi akadályokba, mint azok, akik egyéb helyi segélyhívószámokat tárcsáztak. Fontos: a 112-es mindenfajta veszély esetén hívható. Szintén a felmérésből derült ki: az elmúlt egy évben Görögországban kaptak legkevesebb információt az európai hívószámmal kapcsolatban a polgárok, míg a legtöbbet a Cseh Köztársaságban. A 112-es egységes hívószámot 1991-ben vezették be azzal a céllal, hogy valamennyi uniós tagállamban egységes segélyhívószám álljon a lakosság rendelkezésére, s hogy könnyebben elérhetőek legyenek a szolgálatok. A hívások díjmentesek.
A 112 hatékony alkalmazásának érdekében az Európai Bizottság 14 tagállammal, köztük Magyarországgal szemben indított jogsértési eljárást a a tájékoztatás elmulasztása miatt. A Magyarország elleni jogsértési eljárás 2006-ban zárult.
Eltűnt egy 12 éves gyerek Budapesten