Bárhonnan hívható az uniós segélyszám

Melyik számon kérhet segítséget, ha Ausztriában vagy Szlovákiában szüksége van rá? Nem tudja? Nem csoda: a felmérések szerint az uniós polgároknak csak a 22 százaléka tudott erre a kérdésre válaszolni. Ezen akar  változtatni az Európai Bizottság.

2008. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brüsszel tegnap felszólította az uniós tagállamokat, hogy hatékonyabban tájékoztassák állampolgáraikat a 112-es segélyhívószámról. Az EU távközlési szabályozásának 2003-as hatálybalépése óta 26 tagállam tette lehetővé, hogy a bajbajutottak vezetékes és mobiltelefonról a 112-es számon kérjenek segítséget. Ha tehát valakit baleset ér (Bulgáriát leszámítva) bármely uniós tagállamban, beleértve hazáját, azonnal hívhatja a 112-es számot.
Viviane Reding, a távközlésért felelős uniós biztos február 11-ét jelölte ki a tudatosítás napjának. A tegnap nyilvánosságra hozott felmérés szerint az EU polgárainak 95 százaléka hasznosnak tartja az unió egész területén elérhető, egységes segélyhívó számot.
A válaszadók túlnyomó többsége szerint valóban kaptak segítséget, miután külföldön hívták a 112-es számot. Az is kiderült, hogy a 112-est külföldön hívók közül kevesebben ütköztek nyelvi akadályokba, mint azok, akik egyéb helyi segélyhívószámokat tárcsáztak. Fontos: a 112-es mindenfajta veszély esetén hívható. Szintén a felmérésből derült ki: az elmúlt egy évben Görögországban kaptak legkevesebb információt az európai hívószámmal kapcsolatban a polgárok, míg a legtöbbet a Cseh Köztársaságban. A 112-es egységes hívószámot 1991-ben vezették be azzal a céllal, hogy valamennyi uniós tagállamban egységes segélyhívószám álljon a lakosság rendelkezésére, s hogy könnyebben elérhetőek legyenek a szolgálatok. A hívások díjmentesek.
A 112 hatékony alkalmazásának érdekében az Európai Bizottság 14 tagállammal, köztük Magyarországgal szemben indított jogsértési eljárást a a tájékoztatás elmulasztása miatt. A Magyarország elleni jogsértési eljárás 2006-ban zárult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.