Magyar kötődése is van a Pittsburghi Szimfonikusoknak, amely egyike a legnevesebb amerikai együtteseknek, első lemezfelvételüket ugyanis 1941-ben Reiner Frigyessel készítették, aki 1938-tól egy évtizeden át zeneigazgatóként irányította a zenekart. Reiner Frigyes utódai között olyan neves karmestereket találunk, mint Leonard Bernstein, Leopold Stokowski vagy éppen Lorin Maazel.
A Pittsburghi Szimfonikusok történetében több érdekesség is szerepel: például az amerikai zenekarok közül ők játszottak először a pápa előtt 2004-ben, s a filmzenék terén is jelentőset alkottak John Williams vezényletével és Itzhak Perlman közreműködésével készített lemezükkel, amely hosszú ideig vezette a Billboard-slágerlistát.
Hétfő este fél nyolctól a Művészetek Palotájában azonban klaszszikus műsorral töltik meg a Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermet. Beethoventől a hazánkban ’56-os vonatkozásai miatt különösen népszerű Egmont-nyitányt és az orosz zongoraiskola jelentős képviselője, Nyikolaj Luganszkij szólójával a IV. G-dúr zongoraversenyt játsszák, Brahmstól pedig a III. szimfónia csendül fel. Az estet Marek Janowski (képünkön) dirigálja, aki jelenleg az együttest vezető triumvirátus tagja, hivatalos funkcióját tekintve alapítványi vendégkarmesteri tiszt. A Varsóban született német karmester a Francia Rádió Filharmonikus Zenekara élén vált világhírűvé, néhány éve pedig a Suisse Romande Zenekar zeneigazgatója.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak