Beethoven, Brahms, pittsburghiek

2008. 02. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar kötődése is van a Pittsburghi Szimfonikusoknak, amely egyike a legnevesebb amerikai együtteseknek, első lemezfelvételüket ugyanis 1941-ben Reiner Frigyessel készítették, aki 1938-tól egy évtizeden át zeneigazgatóként irányította a zenekart. Reiner Frigyes utódai között olyan neves karmestereket találunk, mint Leonard Bernstein, Leopold Stokowski vagy éppen Lorin Maazel.
A Pittsburghi Szimfonikusok történetében több érdekesség is szerepel: például az amerikai zenekarok közül ők játszottak először a pápa előtt 2004-ben, s a filmzenék terén is jelentőset alkottak John Williams vezényletével és Itzhak Perlman közreműködésével készített lemezükkel, amely hosszú ideig vezette a Billboard-slágerlistát.
Hétfő este fél nyolctól a Művészetek Palotájában azonban klaszszikus műsorral töltik meg a Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermet. Beethoventől a hazánkban ’56-os vonatkozásai miatt különösen népszerű Egmont-nyitányt és az orosz zongoraiskola jelentős képviselője, Nyikolaj Luganszkij szólójával a IV. G-dúr zongoraversenyt játsszák, Brahmstól pedig a III. szimfónia csendül fel. Az estet Marek Janowski (képünkön) dirigálja, aki jelenleg az együttest vezető triumvirátus tagja, hivatalos funkcióját tekintve alapítványi vendégkarmesteri tiszt. A Varsóban született német karmester a Francia Rádió Filharmonikus Zenekara élén vált világhírűvé, néhány éve pedig a Suisse Romande Zenekar zeneigazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.