Az egyik legjelentősebb segítség a magyar turizmus számára a rendszerváltás óta a Széchenyi-terv volt, és az uniós pályázatoknak is van esélyük a pozitív megítélésre – feltéve, ha megvalósulnak. Többek között ez derül ki egy, az idegenforgalomban működő magyar vállalkozások körében végzett friss felmérésből. Az ezer megkérdezett cégvezető 74 százaléka ugyanakkor elvárja a kormánytól, hogy a jövőben adó-, járulék- és hitelkedvezményekkel támogassa a társaságok fejlesztéseit, valamint azt is, hogy a feketén dolgozókat üldözze végre a legálisan gazdálkodók sanyargatása helyett. A felmérésből az is kitűnik: rögvest népszerűbb lenne a kabinet a szállodások és a vendéglősök körében, ha a közpénzből finanszírozott beruházások értékének fél százalékát befizetné egy országmarketing alapba.
A vállalkozások véleménye mögött az húzódik meg, hogy a magyar miniszterelnök által is többször húzóágazatnak kikiáltott turizmusunk tovább gyengélkedik. Tavaly mindössze egy százalékot kapaszkodott felfelé a statisztikai mutató a Magyarországon vendégeskedő belföldi, külföldi turisták számát tekintve. A külföldiek száma még a 2004-es szintet sem érte el. S amíg mi gyengélkedünk, a szomszédok elhúznak mellettünk: Románia idegenforgalma például 8,5 százalékos fejlődést produkált 2007-ben.
A Magyar Szállodaszövetségnél úgy látják, hogy a gazdasági környezet romlása (a másfél százalékos nettó árbevétel-növekedést meghaladó, nyolcszázalékos infláció, valamint a forgalmi adó emelése és az erősebb forintárfolyam) tavaly rontotta a szállodák jövedelmezőségét. A szövetség előrejelzése vegyes képet fest a 2008-as kilátásokról: az élénkülő belföldi forgalom nem tudja ellensúlyozni a külföldiek elmaradását, és akad olyan régió is, ahol még a hazai utazók száma is visszaesett. A szállásadók a vendégfogás érdekében egymás alá kínálják áraikat. Emiatt veszélyes, lefelé tartó spirál van kialakulóban – állapítja meg az érdekvédelmi szervezet.
Mindezek ellenére az önkormányzati minisztérium bizakodónak látszik. Mint azt Kovács Miklós államtitkár tegnap közölte: a Turisztikai Világszervezet előrejelzése szerint az idén 3-4 százalékkal bővül a világ turizmusából származó bevétel és forgalom, és így lesz ez Európában is.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó