Napi sajtószemle

2008. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
Az évtizedeken át a neoliberalizmus mellett elkötelezett, Párizsban szerkesztett, globális amerikai lap Phillip Blond brit filozófus és teológus tollából A neoliberalizmus csődje címmel, a vezércikkeknek és a legkiemeltebb véleményeknek helyet adó oldalon közölt esszéje így kezdődik: „Egyre inkább úgy tűnik, hogy a 21. században visszatérünk a 19. századi modellhez, amikor a gazdagság legnagyobbrészt néhány tulajdonos és dörzsölt spekulátor kezében összpontosult. A jelek szerint sem a jobb-, sem a baloldal nem képes egy olyan társadalmat létrehozni, amelyben mindenki részesül a megnőtt jólétből és a gazdasági biztonságból.” Blond leszögezi: „A gazdaság fejlődését tekintve a szabadpiaci fundamentalizmus katasztrófa. Jelcin évei alatt az Oroszországban alkalmazott szabadpiaci megoldások csak tömeges elszegényedést, egy rendkívül gazdag oligarchiaosztály létrejöttét és egy tekintélyelvű kormány felemelkedését tudta létrehozni.” A szerző adatokkal támasztja alá azt, hogy az Egyesült Államokban miként lettek nagyon gazdagok nagyon kevesek, és miként szegényedik el a lakosság 80 százaléka. Nagy-Britanniában az új jobboldalra adott új munkáspárti válasz szintén kudarcba torkollott. „A népesség alsó felének tulajdonában lévő vagyon részesedése – kivéve a lakásokat – az 1976-os 12 százalékról 1 százalékra csökkent… A társadalmi mobilitás a háború előtti szintre zuhant.” A szerző ezután az oktatás terén körülnézve írja, hogy a gazdag szülők átlag alatti képességű gyermekeinek sokkal nagyobb az esélyük az egyetem befejezésére, mint a szegény szülők tehetséges gyermekeinek. A radikális orvosság – amit még senki nem próbált ki – az lehet, hogy a tulajdont széles körben osztják meg.

A lap címoldalán induló, a svájci Davosból keltezett írás arról szól, hogy a világtörténelem fordulópontja lehet 2008, amikor a korábban természetesnek vett globalizáció megtorpan. Valami új születik. Az állam szerepe nő. Kormányzati tulajdonban lévő szuverén alapok dobnak mentőkötelet a világ vezető, de csődbe jutott pénzintézeteinek. A felkavart portól még nem látni, de ha az leülepedik, már sokan látni fogják: vége a könynyű globalizáció korszakának, és visszatér a nagy kormány kora. A globalizációról kiderült: egyáltalán nem lehet nyertes mindenki, hanem tömegek nyomorognak miatta.


FT.com
A globális londoni lap táblázatából nagy meglepetés olvasható ki: a világ legnagyobb energiacégeit már a kínai PetroChina vezeti. Harmadik a Gazprom, ötödik a szintén kínai Sinopec, hatodik a brazil Petrobras. 1970-ben a nemzetközi olajvállalatok birtokolták a világ olajtartalékainak 85 százalékát. Ma a nemzetközi olajvállalatok tulajdonában van
e tartalékok 80 százaléka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.