Herald Tribune
Judy Dempsey, a globális amerikai lap berlini irodájának vezetője „Európai levelében” annak a kifogásának ad hangot, hogy az Európai Unió semmilyen gyakorlati lépést nem tesz, miután Bulgária és Románia a csatlakozása után visszaesett abban, hogy az igazságszolgáltatást és általában az országot megtisztítsák a korrupciótól. Vagyis látható, hogy e két ország e célok eléréséért csak azért tett lépéseket, hogy felvegyék őket az EU-ba. Több kelet-európai országban – Magyarországon is – ugyanez a tapasztalat: az uniós felvétel után nőtt a korrupció. Ami éles ellentétben áll a korábban csatlakozott országokkal kapcsolatos tapasztalatokkal. Nem csoda, hogy az új uniós tagországokban a felmérések szerint az emberek nem bíznak a saját kormányukban. Az sem csoda, hogy az uniós polgároknak a rossz tapasztalatok miatt elegük van a bővítésből.
*****
Meghökkentőnek találja a lap egy könyv sikerét, hiszen olyan címmel jelentették meg, amely a téma „nehézsége és komolysága” miatt egyáltalában nem ígérkezett tömegsikernek. Címe: „Liberális fasizmus”, alcíme pedig: Az amerikai baloldal titkos története Mussolinitől a jelentés politikájáig. Szerzője, Jonah Goldberg „nehezen cáfolható érvekkel” támasztja alá azt, hogy a fasiszta eszmék abban a baloldalban gyökereznek, amely rutinszerűen a jobboldalt vádolja fasizmussal.
*****
Úsznak a pénzben az amerikai agytrösztök annak ellenére, hogy az amerikai gazdaság lassul. Az elnökjelöltségért versengők is jelentősen támaszkodnak az „ötletgyárakra” mind azok embereit, mind elemzéseiket felhasználva – olvasható a globális amerikai lapban.
FT.com
Aggodalommal figyeli Ciprus, de Spanyolország, Románia és Szlovákia is Koszovó függetlenné válását, mert attól tartanak, hogy ennek hatása nem marad el országukban sem.
HA'ARETZ
A baloldali izraeli lap angol kiadásában Gideon Levy, a lap sztárpublicistája felteszi a kérdést: „Ha a Gázai övezet valamennyi lakója büntetést érdemel a Kasszam rakéták miatt, akkor netán valamennyi izraeli is büntetést érdemel a megszállás miatt?”
CIA
A CIA A világ ténykönyve címet viselő portálján most megjelenített becsült adatok szerint 2007-ben Szingapúr 48 900 dollárral már megelőzte az Egyesült Államokat (46 ezer dollár) az egy főre jutó bruttó nemzeti jövedelem (GDP) terén és ezzel a nyolcadik helyre került. Svájc 39 800 dollárral a 15. Luxemburg 80 ezer dollárral az első. Magyarország a 64., Szlovákia a 61., Csehország az 51., Szlovénia a 44. helyre került. A második helyen Katar, a harmadikon Bermuda, a negyediken Jersey, az ötödiken Norvégia áll.
Eltűnt egy 12 éves gyerek Budapesten