NApi sajtószemle

2008. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

HOBOCTN
„Önhibáján kívül” elképesztően előnyös helyzetbe került Magyarország, amely most akár „őrült” árat is kérhet a Déli Áramlat hiányzó szakaszának lekötésére azt követően, hogy a moszkvai Gazprom szerződést írt alá Bulgáriával, Szerbiával és Ausztriával, jelenti az orosz hírügynökség francia és német nyelvű honlapja. A Gazpromnak az elmúlt évek során folytatott tárgyalásai során nem sikerült partneri megállapodást kötnie a Mollal. A vezeték létrehozásának most már csak Magyarország az akadálya. De ha Budapest nem hajlandó az üzletre, a Gazprom alternatív útvonal mellett dönthet, és akkor a Déli Áramlat Bulgáriából Görögországba és onnan a Földközi-tengeren át Olaszországba haladna. Csakhogy ebben az esetben a vezeték tervezett szerbiai szakasza zsákutca maradna, idézi a Novosztyi a Kommerszant című orosz napilapot.


Aftenpoften
A közszolgálati norvég rádió által végzett felmérés eredménye azt mutatja, hogy még soha nem ellenezték ennyien Norvégia esetleges uniós tagságát, mint most. A megkérdezettek 54,3 százaléka nem akarja, míg csak 34,6 százaléka szeretné, ha a skandináv ország tagja lenne az EU-nak, olvasható a norvég lapban.


lemonde
A vezető francia lap gazdasági melléklete több oldalon át mutatja be, hogy milyen nehézségekkel birkózik meg Amartya Sen és Joseph Stiglitz, a két Nobel-díjas közgazdász, akiket Sarkozy francia elnök kért fel arra, hogy a bruttó nemzeti terméknél jobb mérőeszközt találjanak a francia társadalom teljesítményének mérésére. A mellékletnek ezzel foglalkozó egyik cikke bemutatja a Himalájában, Kína és India között fekvő Bhutánt, ahol a kormány nem a GDP-t tekinti a legfontosabb mutatónak, hanem a bruttó nemzeti boldogságot (BNB). A nép minden szegénysége ellenére valóban nagyon jól érzi magát „bőrében”. Az oktatás és az egészségügy ingyenes. A BNB három pilléren nyugszik: a gazdasági fejlődés ütemén, a hagyományok előmozdításán (Bhutánban közintézménybe például csak nemzeti viseletben lehet belépni) és a jó minőségű kormányzáson. Az országban 1999-ig nem engedélyezték a televíziót, és akkor jelent csak meg az internet is.


Herald Tribune
John Vinocur, a globális amerikai lapnak a neokonok mellett leginkább elkötelezett, szuperhéja publicistája felháborodott kommentárját azzal kezdi, hogy Kelet-Európa lázad. Sikorski, az új lengyel külügyminiszter azt merészelte kijelenteni, hogy Lengyelországot „nem fenyegeti Irán” és látható, hogy ki akar bújni a rakétapajzs ráeső része alól. Fico szlovák miniszterelnök pedig egyenesen kijelentette, nincs értelme, hogy az amerikaiak védelmi pajzsot építsenek Európában. Vinocur szerint e két ország a NATO szolidaritását törte meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.