Nem számítanak a hazai cégek a gazdasági környezet javulására – derül ki az Ecostat legfrissebb, tegnap nyilvánosságra hozott konjunktúraindexéből. A borús hangulat a nagyvállalatokra és a kis cégekre egyaránt jellemző: az előbbieknél a konjunktúraindex decemberhez képest csaknem 30, míg a kis- és a közepes vállalatoknál több mint 12 százalékkal esett vissza. A pesszimizmust a kedvezőtlen nemzetközi kilátásokkal és a hazai gazdaság egyre bizonytalanabb fejlődési esélyeivel magyarázza a kormányzati kutatóintézet.
A nagyvállalatok, valamint a döntően hazai tulajdonú, kevésbé tőkeerős és versenyképes kis és közepes cégek a felmérés megállapításai szerint egyetértenek abban, hogy a hazai vásárlóerő szűkülése, a magas munkáltatói terhek és a túlzott adóelvonás visszaveti a cégek működését. Az utóbbi három hónapban a nagy társaságok közül majd minden tizediknek csökkent a teljesítménye. Nagyobb hányaduk számol azzal, hogy a visszaesés március végéig folytatódik, és abban, hogy kedvező fordulat következne be az alapvető feltételekben, egyikük sem bízik. Ezzel együtt a multinacionális cégek majdnem kétharmada egy éven belül új beruházás indítását tervezi.
Az év első negyedében a kis- és a közepes vállalatok a növekvő költségek és a gyenge hazai kereslet miatt nem számítanak gazdasági lehetőségeik rövid távú javulására. A múlt év utolsó negyedében 34 százalékuknál csökkent a termelés. A jövőre vonatkozó várakozások borúlátóbbak: 50 százalékban változatlan, 37 százalékban alacsonyabb teljesítményre számítanak a kisvállalatok március végéig. Az Ecostat előrejelzése szerint fél éven belül a kis- és a közepes vállalatok mindössze 20 százaléka bízik a likviditás javulásában.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban