Rémisztő tandíjtervek

Ha a népszavazáson nem kötelezik a tandíj eltörlésére a kormányt, a jelenleginél sokkal kedvezőtlenebb rendszert vezethetnek be, az oktatási tárca ugyanis ijesztő alternatív tandíjjavaslatokat dolgozott ki – derül ki a lapunk birtokába került dokumentumból. Információink szerint a rektorok a legkedvezőtlenebb rendszer bevezetését támogatják, amely megszüntetné az államilag támogatott és a költségtérítéses képzést, s a jelenlegi tandíj összegénél jóval magasabb térítési díjat vezetne be.

2008. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az oktatási tárca hónapokon keresztül a megegyezés reményével kecsegtette a diákok érdekeit védő, a tandíjat elutasító Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját, a diákokkal folytatott tárgyalássorozat lezárására olyan alternatív tandíjjavaslatokkal állt elő, amelyek a jelenleg érvényes szabályozásnál is sokkal kedvezőtlenebbek. A tárca négyféle javaslatot dolgozott ki.
A lapunk birtokába került, a tervezeteket tartalmazó dokumentumot már be is nyújtotta tárgyalásra a Felsőoktatási Kerekasztal elé. Az első javaslat 2010-től lenne bevezethető, gyakorlatilag nem változtatna semmin, csak a térítési díj kiszámolásának módján. A diákok szakonként változó összeget fizetnének attól függően, hogy mennyi az adott képzés állami normatívája és a kötelező tantárgyak száma. A térítés összege minden évben az infláció mértékével nőne.
*
A második tervezet a diákok kigúnyolásának is felfogható. A 2009 szeptemberétől bevezethető javaslatba ugyanis pluszfizetnivalóként építették be a HÖOK tandíjat helyettesítő javaslatát. Emlékezetes: az érdekvédők azt javasolták, hogy ne kelljen minden diáknak tandíjat fizetnie, csak azoknak, akik nem elég szorgalmasak, vagyis nem vizsgáznak le valamennyi általuk felvett tantárgyból. A minisztérium jó ötletnek tartja az új fizetnivalót, de emellett megtartaná a régit is: a félév elején minden diák – tanulmányi eredményétől függetlenül – tandíjat fizetne, majd a szemeszter végén a rosszul szereplők újból a kasszához járulhatnának, és fizethetnének a nem teljesített vizsgák után.
A harmadik és a negyedik javaslat esetében eltörölnék az államilag támogatott és a költségtérítéses rendszert. Nem számítana, hogy a diák hogyan teljesítene a felvételin, mindenkinek a kettő átlagából számított magasabb összegű tandíjat kellene fizetnie. Az első változatban – külföldi példákra hivatkozva – életkor szerint differenciálnának, vagyis minél idősebb egy diák, annál magasabb térítési díjat kellene fizetnie. A hiányszakmákat előnyben részesítenék, ezeken a képzéseken magasabb ösztöndíjat állapítanának meg.
A második változatban szociális helyzettől és tanulmányi eredménytől függetlenül mindenki számára egységes – és meglehetősen magas összegű – lenne a tandíj. A dokumentum szerint emellett létre kellene hozni egy, a felsőoktatásról teljesen leválasztott támogatási rendszert. A szegény diákok segélyt kapnának. A négy verzió közül az utolsó tűnik a legkedvezőtlenebbnek, ezért különösen riasztó, hogy információink szerint az egyetemi vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia éppen ezt a javaslatot támogatja.
A dokumentum szerkesztői megjegyzik: a tervezetek kidolgozásánál nem számoltak azzal, hogy a március 9-i népszavazás eredménye a tandíj eltörlésére kötelezi a kormányt. Miskolczi Norbert, a HÖOK elnöke a javaslatok kapcsán lapunknak kijelentette: kiderült, hogy az oktatási tárca szavában nem bízhatnak a diákok. Az egyetlen esély a mindenki számára elérhető felsőoktatás megtartására, ha a népszavazáson elegen szavaznak a tandíj eltörlésére. Hozzátette: a HÖOK mindent megtesz ezért, március 9-ig folyamatos akciókat szerveznek. Az iskolákban és az utcán is az igen szavazatra buzdítják majd az embereket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.