Miközben az Európai Bizottság értékelésében kiegyensúlyozottnak és tarthatónak minősítette a magyar konvergenciaprogramot és az idei deficitcélt, Joaquín Almunia pénzügyi biztos a költségvetési szigor folytatására és mindenekelőtt a kiadások féken tartására szólította fel a kormányt, mert az államháztartás hosszú távú fenntarthatósága sok kockázatot rejt magában Magyarországon. A pénzügyi biztos a magyar sajtó képviselőinek külön tartott sajtókonferenciáján elmondta, hogy a magyar költségvetési hiány az unióban az egyik legnagyobb, és mivel a közkiadások is nagyobbak a vártnál, a tavalyi bevételek egy részét a megemelkedett állami kiadások felemésztették. – Ráadásul – tette hozzá – olyan pluszbevételekről van szó, amelyekkel nem biztos, hogy a kormány az idén is számolhat.
A bizottság elvárja a magyar kormánytól, hogy szigorúan hajtsa végre az idei költségvetést, szükség esetén hozzon pótlólagos intézkedéseket is a pálya követésére, másfelől „folyamatosan visszafogott” kiadási politikát sürget, harmadrészt pedig azt szeretné, ha a kormány további előrelépést tenne a hosszabb távú kiegyensúlyozottság felé, mert e téren is mutatkoznak még jelentős kockázatok.
Lapunk azon kérdésére, hogy miben kereshető annak fő oka, hogy Magyarország az Orbán-kormány idején kitűzött 2007-es euróövezeti csatlakozása helyett ma az időpont bizonytalanná vált, a pénzügyi biztos így felelt: Magyarországnak „vannak bizonyos problémái”, hogy „néhány maastrichti kritériumnak megfeleljen”. – Nem tudom, hogy a magyar gazdaság mikor teljesíti a kritériumokat – tette hozzá. Megkérdeztük azt is, hogy személy szerint Almunia nem érzi-e magát közvetve felelősnek abban, hogy Magyarországon például kórházbezárások miatt emberek halnak meg. Erre a biztos úgy felelt, hogy ő csak „tükör”, tükrözi azt, ami történik Magyarországon, miközben elmondja a magyar félnek, hogy a megoldás az ő problémája.
Veres János tegnapi sajtótájékoztatóján lapunk azt a kérdést tette fel, vajon a magyar konvergenciaprogram célkitűzéseit nem befolyásolhatja-e az, hogy a világgazdaság négy-öt parádés évét követően most a recesszió akár súlyosan is befolyásolhatja a magyar gazdaságot. A pénzügyminiszter azt felelte: „Természetesen igen. Ha az a makrogazdasági környezet, amelyben a konvergenciaprogramot végrehajtjuk, változik, akkor a programot is alakítani kell.” Most azonban Veres nem lát olyan körülményt, amelynek fényében meg kellene változtatni a 2008-as programot.
– A Fidesz szerint a konvergenciaprogram rossz az országnak és az embereknek – idézte Szijjártó Pétert, az ellenzéki párt szóvivőjét a távirati iroda. – A konvergenciaprogram Európa sereghajtójává tette Magyarországot, amely korábban a régió éllovasa volt – hangsúlyozta. Kiemelte: a program azért is rossz, mert megszorításokra épül, holott Magyarországnak növekvő foglalkoztatásra és növekvő gazdaságra van szüksége.
Eltűnt egy 12 éves gyerek Budapesten