További szigort vár Brüsszel

Újraértékelte az Európai Bizottság a magyar konvergenciaprogramot. Bár ez elvileg a felzárkózásról szól, a legfőbb kérdés, hogy mikor leszünk végre érettek az euró bevezetésére, még Brüsszelből sem látszik.

2008. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben az Európai Bizottság értékelésében kiegyensúlyozottnak és tarthatónak minősítette a magyar konvergenciaprogramot és az idei deficitcélt, Joaquín Almunia pénzügyi biztos a költségvetési szigor folytatására és mindenekelőtt a kiadások féken tartására szólította fel a kormányt, mert az államháztartás hosszú távú fenntarthatósága sok kockázatot rejt magában Magyarországon. A pénzügyi biztos a magyar sajtó képviselőinek külön tartott sajtókonferenciáján elmondta, hogy a magyar költségvetési hiány az unióban az egyik legnagyobb, és mivel a közkiadások is nagyobbak a vártnál, a tavalyi bevételek egy részét a megemelkedett állami kiadások felemésztették. – Ráadásul – tette hozzá – olyan pluszbevételekről van szó, amelyekkel nem biztos, hogy a kormány az idén is számolhat.
A bizottság elvárja a magyar kormánytól, hogy szigorúan hajtsa végre az idei költségvetést, szükség esetén hozzon pótlólagos intézkedéseket is a pálya követésére, másfelől „folyamatosan visszafogott” kiadási politikát sürget, harmadrészt pedig azt szeretné, ha a kormány további előrelépést tenne a hosszabb távú kiegyensúlyozottság felé, mert e téren is mutatkoznak még jelentős kockázatok.
Lapunk azon kérdésére, hogy miben kereshető annak fő oka, hogy Magyarország az Orbán-kormány idején kitűzött 2007-es euróövezeti csatlakozása helyett ma az időpont bizonytalanná vált, a pénzügyi biztos így felelt: Magyarországnak „vannak bizonyos problémái”, hogy „néhány maastrichti kritériumnak megfeleljen”. – Nem tudom, hogy a magyar gazdaság mikor teljesíti a kritériumokat – tette hozzá. Megkérdeztük azt is, hogy személy szerint Almunia nem érzi-e magát közvetve felelősnek abban, hogy Magyarországon például kórházbezárások miatt emberek halnak meg. Erre a biztos úgy felelt, hogy ő csak „tükör”, tükrözi azt, ami történik Magyarországon, miközben elmondja a magyar félnek, hogy a megoldás az ő problémája.
Veres János tegnapi sajtótájékoztatóján lapunk azt a kérdést tette fel, vajon a magyar konvergenciaprogram célkitűzéseit nem befolyásolhatja-e az, hogy a világgazdaság négy-öt parádés évét követően most a recesszió akár súlyosan is befolyásolhatja a magyar gazdaságot. A pénzügyminiszter azt felelte: „Természetesen igen. Ha az a makrogazdasági környezet, amelyben a konvergenciaprogramot végrehajtjuk, változik, akkor a programot is alakítani kell.” Most azonban Veres nem lát olyan körülményt, amelynek fényében meg kellene változtatni a 2008-as programot.
– A Fidesz szerint a konvergenciaprogram rossz az országnak és az embereknek – idézte Szijjártó Pétert, az ellenzéki párt szóvivőjét a távirati iroda. – A konvergenciaprogram Európa sereghajtójává tette Magyarországot, amely korábban a régió éllovasa volt – hangsúlyozta. Kiemelte: a program azért is rossz, mert megszorításokra épül, holott Magyarországnak növekvő foglalkoztatásra és növekvő gazdaságra van szüksége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.