Eljárást indít a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Tesco áruházlánc beszállítókkal szemben tanúsított magatartásának vizsgálatára – tudatta lapunkkal a Multinacionális Cégek Károsultjainak Egyesülete elnöke. Kalmárné Kádár Zsuzsa személyes kálváriája miatt kezdeményezte októberben a hivatal vizsgálatát, s kérése most meghallgatásra talált.
Mint azt az egyesület elnöke elmondta, családi vállalkozásként indult cége több tíz millió forintos befektetés után, négy éven keresztül szállított mosóport az áruházlánc három országban lévő üzleteibe, s közel egymilliárdos forgalmat bonyolított le a Tescóval. Az évek során viszont többször tapasztalták, hogy a megrendelő megszegi a megállapodást, s etikátlanul nyomást gyakorol a beszállító áraira. Így például a megbeszélt árat és a berendelt áru mennyiségét alkalmanként drasztikusan lenyomta a Tesco, s az eredetihez képest alacsonyabb minőségi követelményeket szabott meg, amellyel a saját profitját növelte tovább. A hibákért a beszállítói felelősség alapján a magyar társaság felelt, így a nekik kiszámlázott kötbér, a bruttó áruérték-levonások megborították a vállalkozás fizetőképességét, amely decemberben csődbe is ment. – A multiáruházláncok törvénytelenségek révén is megőrzik profithányadukat, miközben ellehetetlenítenek nem egy kiszolgáltatott beszállítót – jelentette ki Kalmárné.
A GVH ezen ügy kivizsgálására indít harminc napon belül versenyfelügyeleti eljárást a Tesco Globál Áruházak Zrt. ellen, a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény alapján. Megerősítette ezt a GVH szóvivője is. – Konrétan a Tesco szerződéskötési gyakorlatát vizsgáljuk ebben az ügyben – mondta Mihálovits András, akitől megtudtuk: ez az első olyan versenyjogi eljárás, ami egy hazai beszállító kisvállalkozás egyéni indítványára indult, Magyarországon jelen lévő multinacionális kereskedelmi vállalat ellen.
Az ügyben szerettük volna megszólítani az áruházláncot is, de a Tescónál többszöri próbálkozásunkra sem tudták megmondani, hogy ki az, aki nyilatkozatot adhat. A napokban napvilágra került, hogy Hardy Mihály, a Tesco korábbi szóvivője februártól átigazolt a Budapest Airporthoz, s a brit anyavállalatú lánc hivatalosan még nem közölte, ki ül mostantól a kommunikációs igazgatói székben.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban