Várakoztatott diákok

Valószínűleg csak március közepén, vagyis a népszavazás után árulja el az oktatási tárca, hogy hányan jelentkeztek az idén egyetemre, főiskolára – tudta meg lapunk. Bár az illetékesek az adatfeldolgozás lassúságával magyarázzák a késői eredményt, sokak szerint azért csak a voksolás után hozzák nyilvánosságra az adatokat, mert a tandíj bevezetése miatt drámaian csökkent a jelentkezők száma.

2008. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár már tegnap lejárt az egyetemi felvételi jelentkezési határidő, várhatóan csak egy hónap múlva hozzák nyilvánosságra az adatokat – tudta meg lapunk. Pósfai Péter, az Oktatási és Kulturális Minisztérium háttérintézményeként működő Oktatási Hivatal (OH) közoktatás-szakmai elnökhelyettese kérdésünkre azt mondta: igaz, hogy az egyetemre, főiskolára jelentkezők közvetlenül az Országos Felvételi Információs Központhoz juttatják el a jelentkezéseiket, mégis rengeteg idő kell, mire az összes adatot feldolgozzák. Így várhatóan csak március közepe után lesznek adatok arról, hogy hányan jelentkeztek a felsőoktatásba.
Némileg gyengíti Pósfai érveit, hogy szintén tegnap járt le a jelentkezési határidő az érettségi vizsgákra és a középiskolai felvételikre is.
*
Az erről szóló adatokat is március közepére összesítik, pedig ezekben az esetekben időigényesebb a feldolgozás: a jelentkezéseket ugyanis az érintett iskolák kezelik, az intézményeknek csupán március 1-jéig kell az OH rendelkezésére bocsátaniuk az adatokat.
Emlékezetes: még el sem kezdődött a jelentkezési időszak, amikor tavaly ősszel az oktatási tárca már előre próbálta megmagyarázni annak előre sejthető, igencsak lesújtónak ígérkező adatait. Jó előre megpróbálták elhinteni, hogy nem a bevezetendő tandíj miatt csökken drasztikusan az egyetemre, főiskolára jelentkezők száma. Manherz Károly szakállamtitkár akkor azt mondta: várhatóan csupán 50–60 ezer diák jelentkezésére lehet majd számítani. Manherz igyekezett mindent a demográfiai adatokra fogni, szerinte folyamatosan csökken az érettségizők száma, így értelemszerűen egyre kevesebb a felvételiző is.
Az adatokat nézve azonban kiderül, hogy szó sincs erről: tavaly ugyanis négyezerrel többen érettségiztek, mint egy évvel korábban, ennek ellenére több mint 24 ezerrel kevesebb fiatal jelentkezett a felsőoktatásba, mint 2006-ban. Még drámaibb a helyzet, ha több évre visszamenőleg vizsgáljuk az adatokat: míg 2004-ben 167 ezer fiatal jelentkezett egyetemre vagy főiskolára, addig 2007-ben már csak 108 ezer. Az érdeklődés soha nem látott visszaesése annak köszönhető, hogy megszűnt az ingyenes felsőoktatás Magyarországon: a most felvett diákoknak másodévtől kezdve alapképzésen évi 105, mesterképzésen 150 ezer forintot kell fizetniük tanulmányaikért.

Tételbotrány: nem keresik a felelőst. Egyelőre nem történtek személyi változások az Oktatási Hivatalban. – A felvételi jelentkezési időszak kellős közepén fontosabb dolgunk is van, mint felelőst keresni – reagált Pósfai Péter lapunk azon kérdésére, hogy leváltották-e már azokat az embereket, akik miatt megoldhatatlan feladat került a nyolc évfolyamos gimnáziumok írásbeli felvételi feladatlapjára. Emlékezetes: a feladatlapon szereplő nyomtatási hibát csak akkor vették észre a minisztériumban, amikor a gyerekek már írták a dolgozatot. A vizsga közben több iskolát értesítettek a feladat helyes szövegéről, más intézményeket azonban nem tudtak elérni, így ott a diákok hosszú időt fecséreltek a megoldhatatlan feladatra. A botrányról a tárca egy hétig hallgatott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.