(Brüsszel)
Továbbra is erőteljes az agrártermékek termelői árának emelkedése, de a növekedés a korábbi hónapoknál valamivel mérsékeltebb – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal tegnapi gyorsjelentéséből. Az agrártermékek termelőiár-szintje 2008 januárjában 35,2 százalékkal haladta meg a 2007. januárit. Ezen belül a növényi termékek árszínvonala 49,9 százalékkal emelkedett, ami 10 százalékponttal alacsonyabb a korábbi hónapokban jellemző, 60 százalékos növekedési ütemnél. Mindeközben az élő állatok és az állati termékek ára 17,2 százalékkal emelkedett.
A gabonafélék termelői átlagára a csekély forgalom mellett továbbra is jelentős, 74,1 százalékos drágulást mutatott, ami a korábbi hónapokhoz képest csak minimális viszszaesést jelentett. Az ipari növények ára átlagosan 30,5 százalékkal nőtt, ebben döntő szerepet játszott az olajnövények árának 63,6 százalékos emelkedése. A burgonya termelői árának növekedési üteme 2,9 százalék volt, azaz januárban folytatódott az áremelkedés ütemének a múlt év utolsó hónapjaira jellemző mérséklődése. A zöldségfélék ára 14,3 százalékkal nőtt, ez a januári csekély forgalom mellett néhány zöldség árváltozásából adódott. A gyümölcsök árának 56,8 százalékos januári növekedésére az alma áremelkedése gyakorolta a döntő befolyást. Januárban a többi gyümölcsfajta termelői értékesítése elhanyagolható. A vágóállatok termelői árainak 8,1 százalékos emelkedése a vágóbaromfi árának 17,6 és a vágósertés árának 3,2 százalékos növekedéséből, illetve a vágómarha árának 3,6 százalékos csökkenéséből adódott.
Hiába az agrártermékek drágulása, a magyar gazdákra nézve tragikus adatokat tett közzé a múlt évre a mezőgazdasági jövedelmekről az EU statisztikai hivatala, az Eurostat. A 2007-es második becslés szerint az egy munkásra jutó uniós reál-agrárjövedelem az EU–27-nél átlagosan 5,4 százalékkal nőtt, míg Magyarország esetében 2007-ben az azt megelőző évhez képest egyszázalékos volt a csökkenés.
A magyar jövedelemcsökkenést még szomorúbbá teszi az, hogy az újonnan belépett tagországokban a növekedés az uniós átlagnál messze látványosabb volt: Csehországban 20,9, Lengyelországban 13,7, Szlovákiában 9,2, Lettországban 9,3, Litvániában 39,3, Észtországban 22,5, Szlovéniában pedig 8,5 százalékos. A „nyugati” országok közül a szomszédos Ausztriában a gazdák pénztárcája tavaly 8,8 százalékkal vastagodott, míg Svédországban a növekedés 16,5 százalékos volt.
Az Eurostat szerint a tavalyi növekedés eredménye elsősorban annak volt köszönhető, hogy nőtt a mezőgazdasági termelés. A szintén most közölt statisztikai adatok szerint a termények terén a gabonafélék ára nőtt a legjobban, s ezt követte az olajos növények áremelkedése. A bor termelési ára 4,5 százalékkal nőtt, míg a sertéseké 12,4 százalékkal csökkent.
Összeverték a románok, mert magyar - videó