Játék Bartók Béla zongoráján

Bartók egykori lakhelyén, Bartók zongoráján, Bartók művei – mi lehet ennél izgalmasabb, különösen akkor, ha a műveket Kocsis Zoltán, Bartók egyik legkiválóbb interpretálója tolmácsolja. A téma azért is különös, mert a közel százéves Bösendorfer volt a dolgozószobai komponáló hangszer, Vásárhelyi Gábor jogörökös nemrég újíttatta fel teljesen lepusztult állapotából, így hangját a XXI. század közönsége korábban nem ismerhette.

2008. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valahogy így szólhattak, természetesen ennél jobban – jegyzi meg Kocsis Zoltán, amikor felkonferálja a Mikrokozmoszt, azt a sorozatot, amelyet Bartók Béla a Csalán úton komponált, éppen azon a helyen és azon a zongorán, amelyhez leülni készül. A Mikrokozmoszt viszonylag ritkán hallhatjuk koncertműsorban, noha művészi értéke egyenértékű a hosszabb terjedelmű művekkel, ráadásul Bartók Béla utolsó, komolyabb zongorára írt műve, így okkal gondolhatjuk: megtalálunk benne mindent, amit a zeneszerző erről a hangszerről gondolt. És ebben Kocsis meg is erősíti hallgatóit.
A Mikrokozmosz csokra persze csak hab a tortán, hiszen Kocsis Zoltán először Beethovennel és Liszttel készíti elő hallgatóságát, az ismert E-dúr szonátával (op. 14. No. 1.) kezd, amit Liszt Ferenc rövid és egészen más karakterű Ave Mariája követ. Csak ezután szólal meg, és méltatja a hangszert, amelyet immár bejátszott, és a különféle karakterű tételekkel bemutatott. Látható és hallható a mester iránti tisztelet, a Csalán úti Bartók-emlékház sajátos atmoszférája, szinte ott lebeg a zeneszerző szelleme. Persze ebben nagy szerepe van Kocsis Zoltánnak, az előadónak is.
A ráadás a Gyermekeknek részleteiből kerül ki, amelyről Kocsis maga is elmondja, hogy jóval korábban készült, nem a Csalán úton, de azért mégis érezhetően hozzá tud adni a darabokhoz a tudat, hogy ezeket a billentyűket egykor Bartók ujjai mozgatták. Kocsis Zoltán a kísérőfüzetben felveti a gondolatot, hogy ezzel a Bösendorferrel való bensőséges kapcsolat vajon mennyit adhatott a legérettebb kompozíciók egységéhez.
Tulajdonképpen több előráadást is hallhatunk, vagy ha úgy tetszik, extrát: Kautzky Armand házigazdaként bemutatja a zongora történetét, megszólítva Lendvai Tamást, aki a hangszert restaurálta, majd pedig Kocsis Zoltánt apaként és tanárként is megismerhetjük. Ez sem mindennapi pillanat, hiszen ezúttal szavakban is hallhatjuk, mit gondol egy Bartók-műről, nevezetesen a Mikrokozmosz második füzetének Párhuzamos mozgás kis hatodhangközben című darabjáról, és láthatjuk, hogyan vezeti rá fiát, Krisztiánt a helyes tempóra és az előadói utasítások megfelelő mértékű betartására. Ez a párhuzam megidézi azt, hogyan taníthatta annak idején Bartók ugyanott Péter fiát, akinek tizenöt éves koráig volt a zongoratanára. „1933-ban kisfiam, Péter nagyon kért, taníttassuk zongorázni. Gondoltam egy nagyot és merészet – és magam fogtam hozzá ehhez a számomra kissé szokatlan feladathoz. Ének- és technikai gyakorlatokon kívül csakis Mikrokozmosz-muzsikát kapott a gyerek; remélem, hasznára vált, de azt is bevallhatom, hogy én is sokat tanultam ebből a kísérletből…” – mondta Bartók Béla egykor a Magyar Nemzetnek.
Ez a DVD csak a kezdet. Egy sorozat örökíti majd meg Bartók zongoráját és művei XXI. századi nagy interpretátorait. A következő korongon Várjon Dénes zongorázik majd vendégével, Perényi Miklós gordonkaművésszel, ennek a hangversenynek a felvétele már el is készült. A tervek szerint Szokolay Balázs és a Ránki házaspár folytatja majd a sort, ez utóbbihoz a Zenetudományi Intézetből a Bartók-emlékházba szállítják a Bartók család másik egykori Csalán úti, jelenleg ott őrzött zongoráját.
(Bartók zongoráján I. – Kocsis Zoltán, Hungaroton Classic DVD, 2008.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.