Játszani Bartók zongoráján

Új DVD-sorozatot indított útjára Vásárhelyi Gábor Bartók-jogörökös a Hungaroton kiadásában. A filmeken neves művészek szólaltatják meg Bartók Béla zongoráját; az első korongon Kocsis Zoltánt hallhatjuk.

2008. 04. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három zongorája is volt a Bartók családnak utolsó budapesti lakhelyén, a Csalán úti házban, két hangszer arra a célra szolgált, hogy a zeneszerző és felesége, Pásztory Ditta közösen is muzsikálhasson, a harmadik pedig Bartók Béla dolgozószobájában állt, ezen komponált a mester. Amikor Bartók elhagyta az országot, a házban hagyta ezt zongorát, remélve, hogy még visszatérhet, a hangszer pedig átvészelte a viharos évtizedeket, és így 1981-ben, az emlékház megnyitásánál visszakerülhetett a Csalán útra. Az épület felújításával együtt Vásárhelyi Gábor a két évvel ezelőtti 125 éves jubileumra az időközben teljesen tönkrement zongorát is rendbe hozatta, és így jött az ötlet: szólaljanak meg újra a művek abban a házban, azon a hangszeren, amelyen egykor születtek.
Az első rögzített koncerten Kocsis Zoltánt láthatjuk, és aligha kérdőjelezi meg bárki, hogy az ő előadásában kerülhetünk talán a lehető legközelebb ahhoz a hangzásélményhez, amely egykor az épületben felcsendült. Kocsis a film elején a Mikrokozmosz egyik darabjára tanítja fiát, Krisztiánt, valahogy hasonlóan, mint egykor Bartók Béla oktathatta Péter fiát. Nem csak a történeti hűség miatt érdekes ez a jelenet: a magyarázatokból sokat megtudhatunk a Bartók-művek előadásának hátteréről, a tempó és az előadási jelek jelentőségéről. Ezt követi a koncert, először Beethoven E-dúr szonátája és Liszt Ave Mariája, majd pedig a legérdekesebb művek, a házban komponált Mikrokozmosz darabjaiból egy csokor, ráadásnak pedig a Gyermekeknek részletei szólnak.
Fontos hangsúlyozni, hogy a felújított hangszer a dolgozószobában álló komponálózongora volt, és nem a gyakori családi hangversenyekre szánt darab. Lendvai Tamás hangszerész, aki a közel százéves zongorát restaurálta, középkategóriásnak minősíti a hangszert. Felújítása meglepetést is tartogatott: az öntvény mögé beszorulva megtalálták Bartók Tiszavirág márkájú cigarettáját.
A DVD-sorozat következő részét már felvették, ezen Jandó Jenő zongoraművész muzsikál majd vendégével, Perényi Miklós zongoraművésszel, a további korongokon pedig Szokolay Balázst, valamint a Ránki házaspárt, Ránki Dezsőt és Klukon Editet hallhatjuk, ez utóbbi alkalomra a zenetudományi intézetből Bartókék házi koncertezéshez használt zongoráját is a Bartók Béla Emlékházba szállítják, megidézve a Bartók házaspár egykori családi hangversenyeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.