Napi sajtószemle

2008. 04. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Reuters
Gyurcsány Ferenc a kormány kettészakadását okozhatja a reformok megállításával és a liberális egészségügyi miniszter menesztésével – olvasható a brit hírügynökség Budapestről keltezett tudósításában.


Economist.com
A globális brit lap Iskoláskönyv háború címmel és Pozsony – intoleráns magatartás egy ellentmondásos történelem irányában alcímmel arról ír, hogy a történelemkönyvek egy ország toleranciájának tesztjei. Német történészek például lengyel és francia kollégáikkal sikeresen dolgoztak ki közös iskolai történelemkönyveket. De nem ez a helyzet Szlovákiában, ahol Magyarországgal a viszony 2006 óta erősen megromlott. A Szlovák Nemzeti Párt soraiból kijelölt oktatási miniszter nem volt hajlandó a történelemkönyvek egyeztetésére, miután a szlovák parlament tavaly megerősítette a Benes-dekrétumokat, amelyek brutális intézkedéseket foganatosítottak az ország német és magyar lakossága ellen. Nem sokkal ezután Sólyom László köztársasági elnök „magánlátogatásra” utazott „Komárnóba”, amelynek nyomán a dühödt Fico miniszterelnök kijelentette: „a szlovákok nem engedhetik meg Magyarország politikai képviselőinek, hogy úgy viselkedjenek Szlovákiában, mintha Észak-Magyarországon lennének”.
E kijelentés óta a két ország magas szinten nem tartott megbeszélést.

Az Amerikáról és a világról megjelentetett különjelentésében a hetilap idéz egy felmérést, amely szerint az amerikai polgárok nagyobb része tekinti saját hazáját „a globális stabilitást fenyegető legnagyobb veszélynek”, mint Oroszországot. Szintén a jelentésben idéz egy másik felmérést, amely azt mutatja, az amerikaiaknak már csak 58 százaléka gondolja úgy, hogy a világkereskedelem előnyös számára. Szintén ebben a jelentésben jegyzi meg, hogy az Amerika-barát érzések miatt lett számos baja Tony Blair volt brit és John Howard volt ausztrál miniszterelnöknek.


Information Clearing House
A népszerű amerikai honlapon megjelent cikk szerint a Nyugat azért játssza ki a Tibet-kártyát, mert Kínát bünteti, amiért az nem akar szankciókat életbe léptetni Irán ellen. A tibetiek még emlékeznek arra, hogy Tom Lantos fel akarta őket „szabadítani”, ahogyan a neokonok is.
A CIA pedig számos Tibet-barát nem kormányzati szervezetet támogat anyagilag kerülő úton. A világ legnagyobb uránkészletén ülő Tibet „szabadsága” nemkülönben fontos Izraelnek, Elie Wieselnek és Sarkozy francia elnöknek. A terrortámadásokra térő cikk vége felé megemlíti, hogy amikor helikopterrel mérték fel New York belvárosának sugárzási forrásait, meglepődve tapasztalták, hogy az izraeli nagykövetséget „sugárzási csúcs” veszi körül.
E tényről azóta is hallgatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.