Napi sajtószemle

2008. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

IRNA
Az iráni hírügynökség angol nyelvű szolgálata jelenti, hogy a három perzsa nyelvű szomszédos ország, Irán, Afganisztán és Tádzsikisztán közös nyilatkozatot adott ki a tádzsikisztáni Dusanbéban a háromoldalú gazdasági és kulturális kapcsolatok bővítéséről. A három ország külügyminisztere megerősítette, hogy vasútvonallal kötik öszsze az iráni Szangan várost az afganisztáni Heraton és Sirhanon keresztül Dusanbéval. Szintén hangsúlyozták, hogy megépítik a 2005-ben megtervezett, Iránt Afganisztánon át Tádzsikisztánnal összekötő, 500 kilovoltos nagyfeszültségű távvezetéket.


FOREIGN AFFAIRS
Érdekes egybeesés: az Egyesült Államok első számú, kéthavonta megjelenő folyóirata, a Foreign Affairs és a második legbefolyásosabbnak tekintett, szintén kéthavi rendszerességgel megjelenő periodikája, a Foreign Policy egyaránt talán évtizedek óta most először rokonszenvező megközelítésben foglalkozik a nacionalizmussal. A Foreign Affairsben A népek összecsapása címet kapott esszé a március/áprilisi szám vezető anyaga, és címlapján azzal a mondattal hirdetik, hogy az etnikai nacionalizmus nemzedékeken keresztül viszi majd előre a globális politikát. Az etnikai nacionalizmus az emberi szellem tartós tulajdonságainak felel meg. Az elemzés megállapítja: amikor az etnikai nacionalizmus egy multietnikus társadalomban megragadja az ott élő csoportok képzeletét, az erre adott legkevésbé rossz válasz az etnikai szétszakadás.

Miután a demokráciák évtizedeken át világszerte teret nyertek, a tendencia megfordult.
A „ragadozó” államok meglódultak és fenyegetik a kialakuló demokráciákat.


FOREIGN POLICY
A folyóirat március/áprilisi számában Jó önnek a nacionalizmus? címmel megjelent eszszéje első részében – a fentebb ismertetett cikkhez hasonlóan – kitér arra, hogy a nacionalizmust mennyi minden miatt kárhoztatták és ítélik el, kezdve a zűrzavaros populizmustól a népirtásig. Csakhogy a nacionalizmus nem az a kifejletlen reflex, amelyet sokan „betudnak” neki. A helyzet sokkal inkább az – támasztja alá a szerző tételét számos grafikonnal is –, hogy a nacionalizmus segíthet a vagyonteremtésben, a korrupció elleni harcban és a bűnözés csökkentésében.

Politikusok és politológusok
évtizedeken át hajtogatták, hogy a szabad nemzetekben a nép boldog. Csakhogy a legújabb vizsgálatok ezt a képletet a feje tetejére állították és kiderült, hogy egy nép boldogsága elengedhetetlen a demokrácia kialakulásához. A cikket illusztráló egyik fotó aláírása: Boldogtalan, akár korábban is: a demokrácia nem igazán melengeti a morózus moldáviaiakat. A képen egy rogyadozó fakordén ülő ember látható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.