Nyílt levél a rádió együtteseiért

Nyílt levélben követeli a Magyar Rádió (MR) Zrt. elnökségétől a Százak Tanácsa, hogy rendezze zenei együttesei helyzetét. A levélírók fogalmazványukban a leépítéseket kérik számon, hangsúlyozva, hogy a nemzetközileg is elismert és számos díjjal kitüntetett együttesek létbizonytalanságba kerültek. A Százak Tanácsa arra a kérdésre is választ szeretne kapni, vajon mikor éri el ez a folyamat a Magyar Rádió Gyermekkórusát.

2008. 04. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A (mindenkori) Magyar Rádió zenei nagy együttesei, mint a rádiózenekar, a rádióénekkar és a gyermekkórus alapításuk kezdetei óta kiemelt feladatukként kapták és vállalták a magyar zenei előadó- és alkotóművészet ügyének képviseletét. Ezzel a – minden más együttessel szemben létező – sajátos arculattal, országos és nemzetközi érdekek képviseletében dolgoznak, látják el feladataikat. (…) Az ország diplomáciai sikereinek nemegyszer voltak ők, művészi értékű támogatói. Itt csak a Dél-Koreát látogató turnéjukra utalunk, ahol autókonvoj kísérte végig országjáró körútjukat, tomboló sikert kovácsolva számukra városról városra. Ezt követte a két ország diplomáciai kapcsolatfelvétele. Olaszország mindhárom együttest kérte fel, hogy – egy hónapon keresztül – általuk ünnepelhesse 1986-ban Liszt Ferenc születésének 175. évfordulóját, egyúttal emlékezve a magyar zenészóriás halálának 100. évfordulójára is – írja a Magyar Rádió elnökségének a Százak Tanácsa.
A neves közéleti szereplőkből, művészekből álló, több mint tízéves egyesület mindezek tükrében megdöbbentőnek és elfogadhatatlannak tartja az MR Zrt. részéről szigorúan titkosnak minősítettként is kiszivárgott információkat, azt, hogy a rádióénekkar létszámát háromnegyedére csökkentették, így alkalmatlanná vált a repertoárjába tartozó és a világhírnevét megalapozó nagy oratórikus művek előadására, többek között Kodály Psalmus Hungaricusának eléneklésére. A nyílt levél arról is beszámol, hogy a hírek szerint a 103-ról 92 tagúra zsugorított zenekarra is további, drasztikus leépítés vár. – Az Európa Unió bármely országának, bármikor szívesen látott és dédelgetett kedvencei ma létbizonytalanságban élnek. A dilettáns, szakmai kontrollt nélkülöző, csak szándékos károkozásnak tekinthető döntések, a színvonalukhoz és hírnevükhöz méltatlan, megalázó munkakörülmények, a hangversenyéletből történő fokozatos kiszorításuk, továbbá a közszolgálati Magyar Rádió egyik alapfeladatának, a kortárs művészeti alkotások rögzítésének megszűnése által létbizonytalanságba taszított együttesek morális és művészi válságba kerültek – fogalmaznak a levél aláírói, akik felteszik a kérdést: vajon mikor éri el ez a folyamat a rádió gyermekkórusát? A Százak Tanácsa tiltakozik a Magyar Rádió zenei együtteseinek tönkretétele ellen.
A Százak Tanácsa tagja többek között Andrásfalvy Bertalan volt közoktatási és kulturális miniszter, Balassa Sándor és Szokolay Sándor zeneszerző, Erkel Tibor zongoraművész, Medveczky Ádám karmester, Kallós Zoltán népzenegyűjtő, Eperjes Károly és Dörner György színész, Szentmihályi Szabó Péter, Fekete Gyula és Nemeskürty István író, Csókay András idegsebész, Mikola István volt egészségügyi miniszter, Böjte Csaba ferences szerzetes, Budai Ilona népdalénekes, valamint Wittner Mária volt ’56-os halálraítélt.
Lapunk megkereste a Magyar Rádiót is, amelynek kommunikációs irodája a későbbiekben ígért választ a nyílt levélben megfogalmazottakra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.