Gyurcsány Ferenc magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök találkozójára valószínűleg nem kerül sor a közeljövőben, derült ki tegnap Szentiványi Gábor, a Külügyminisztérium szakállamtitkárának sajtótájékoztatóján. Lapunk kérdésére válaszolva Szentiványi kijelentette, érdemi előrehaladást kellene elérni a kétoldalú kapcsolatokban, mielőtt megszervezik a csúcstalálkozót. Mint fogalmazott, a tartalmi előkészítést Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke és Fico legutóbbi kijelentései nem segítik. Szentiványi közölte, bekérette Szlovákia budapesti nagykövetét, magyarázatot kérve Slota kijelentéseire, aki többek között kifogásolta egy olyan magyar nyelvű tankönyv használatát a magyar tannyelvű szlovákiai iskolákban, amelyet Szlovákia oktatási minisztériuma ajánlott. A szlovák kormányfő néhány nappal ezelőtt azt mondta, „ha a Fidesz nyer a következő magyarországi választásokon, fel kell készülnünk a Szlovákiával szembeni nacionalista és szélsőséges megnyilvánulásokra”.
Nincs mit foglalkozni Ján Slota kijelentésével, aki „magyar lovas bohócnak” nevezte Szent Istvánt – mondta eközben újságíróknak Anna Belousová, az SNS és a szlovák parlament alelnöke. Határozottan visszautasította azonban Göncz Kinga magyar külügyminiszter véleményét, amely „a magyar fasizmus létezését bizonyító Magyar Gárdához” hasonlította pártját. Belousová szerint Göncz „megnyilvánulása arról tanúskodik, hogy a teljes magyar politika nacionalista, sőt, egyenesen soviniszta irányt vett”. Az SNS alelnöke az Európai Uniót hibáztatja, amiért Brüsszel nem tudja megkülönböztetni a nacionalizmustól és sovinizmustól „a valós nemzeti elkötelezettséget, amit az SNS képvisel”.
Szerdán a szlovák külügyminisztériumba kérették a pozsonyi magyar nagykövetet Göncz keddi parlamenti felszólalása miatt.
Elismerte Magyarország mentességét a száj- és körömfájás betegségtől a brit agrártárca
