(Brüsszel)
Jellemző arra a feszült légkörre, amelyben a tagállamok miniszterei igyekeztek dönteni az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EITI) székhelyéről, hogy a magyar felet képviselő Bajnai Gordon gazdasági és fejlesztési miniszter az előre megadott este 10 óra helyett tegnap éjjel fél kettőkor kezdte meg sajtótájékoztatóját, amelyen elmondta, hogy csak a Wroclawért küzdő lengyel miniszter ellenkezése miatt döntenek szintén miniszteri szinten június 18-án az EITI székhelyéről. Bajnai ugyanakkor gyakorlatilag biztosnak tartja, hogy az intézetet Budapesten hozzák létre. A versenyben a közösen pályázó Bécs és Pozsony, valamint a német Jéna és a katalán San Cugat del Valles az este folyamán kiesett, ugyanis a tagországok abban már korábban megegyeztek, hogy az újonnan felállítandó intézményeket az újonnan csatlakozott országok kapják. Wroclaw ugyanakkor a gyengébbik jelölt, mert a Frontexet, az unió határőrizeti ügynökségét Varsóban állították fel.
A tervek szerint az EITI 2009-ben kezdené meg működését, de már messze áll attól, hogy az eredeti, grandiózus terv szerint hozzák létre, amellyel Brüsszel az amerikai Massachussetts Institute of Technology európai riválisát kívánta megalkotni.
A tárgyalások során a személyzet tervezett létszámát és a költségvetést is alaposan csökkentették. Az intézet száz embert alkalmaz majd, s 2013-ig 309 millió eurót költhet el.
Budapest ellen egyetlen, igazán nyomós tényező szólt: a kormány és ellenzéke rendkívül ellenséges viszonya. Ebből Tabajdi Csaba, az Európai Parlament magyar szocialista delegációjának vezetője adott sokszor ízelítőt, amikor a testületben páratlan módon a magyar ellenzéket bírálta és minősítette.
A magyar diplomácia viszont igen sikeresen működött: áprilisban a finnek után a Brüsszelből most nyáron távozó magyar nagykövet, Robák Ferenc nem keveset tett azért, hogy a belgák is Budapest mellé álljanak, majd a miniszterelnöknek mostani párizsi látogatásán sikerült megszereznie Sarkozy, a jobboldali francia elnök támogatását.
Az Európai Parlament magyar néppárti delegációja is azonnal támogatta Budapest kiválasztását, s mint lapunknak Bajnai Gordon elmondta, ezt meg is köszönte Szájer Józsefnek, a delegáció vezetőjének.
Dömötör Csaba: Politikai kutyakomédiára kezdenek hasonlítani a brüsszeli biztosi meghallgatások