Húszéves a Tükrös – hirdeti az esemény plakátja, de amikor az évszámokat böngésszük, mintha huszonkét évet számolnánk. – Attól függ, honnan nézzük – magyarázza a Tükrös két tagja, Árendás Péter és Liber Endre. A Tükrös története Halmos Attilával és Árendás Péterrel kezdődött 1986-ban, és csak valamivel később csatlakozott Langer Zoltán és Liber Endre, így tulajdonképpen húsz éve állt össze a csapat, amely azóta változott is: Langer Zoltán elment, viszont a Tükrös tagja lett Koncz Gergely, Lelkes András és az énekes, Korpás Éva.
A legfontosabb közös pont az volt, hogy mindannyian beleszerettek a Mezőség népzenéjébe, így az első időkben nagyon sokat muzsikáltak erről a tájegységről. – Nézegettük a lemezeinket, és döbbenten vettük észre, hogy éppen mezőségit alig játszunk rajtuk. Azt gondoltuk: egy jó lemezt szívesen összehoznánk – meséli Árendás Péter. A mi Mezőségünk című új albumuk tulajdonképpen folytatása a 2000-ben megjelentetett Szatmári népzene az 1900-as évekből című korongnak, amely elnyerte a Magyar Művészeti Akadémia Arany Oklevelét is. A műsor első felében az új mezőségi lemezt hallhatjuk, a másodikban pedig a szatmári korongról szólalnak meg dallamok, amelyekhez Papp László énekel.
– Az új lemez anyaga olyan palatkai, szováti, széki, visai, bonchidai és nagysajói felvételek alapján állt össze, amelyek különösen megragadtak bennünket – folytatja Árendás Péter és Liber Endre, majd hozzáteszik: egy kolozsi dallamcsokrot is hozzáillesztettek Kakukktojás néven, mert noha földrajzilag Mezőséghez tartozik, zeneileg inkább Kalotaszeghez sorolható. A lemezzel a Tükrös a gyűjtőknek és a felvételeken muzsikáló zenészeknek is emléket állít. A Tükrös nem az a zenekar, amelyik minden évben kihoz egy új lemezt, ezt a korongot is hosszú ideje érlelgették már magukban. Tavaly egyébként a Művészetek Völgyében az egy hónapja felvett lemez anyagának egy korai változatát az öcsi templomban már eljátszották.
A Tükrös zenekar tagjai úgy vélik, ez a zene mindenkit képes lenyűgözni, ezért semmit nem tesznek hozzá, ami a „fogyaszthatóságot” segítené. Az élő, autentikus zenét képi világgal színesítik: Kása Béla fotóművész Mezőségen készített fényképeit Klebercz Gábor grafikus segítségével vetítik a háttérbe, helyenként pedig táncokat is láthatunk Németh Ildikó és Szabó Szilárd, valamint Lépes Anikó és Hégli Dusán táncosoktól.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat