Hazafelé: a Tükrös Mezősége

A Tükrös zenekar lemezbemutató koncertjével indul vasárnap a Művészetek Palotája „Hazafelé” elnevezésű magyar népzenei fesztiválja. A Fesztivál Színházban fél nyolckor kezdődő koncerten A mi Mezőségünk című új album elődje, a 2000-ben megjelent nagy sikerű szatmári lemez anyaga is megszólal. Hétfőn az Etnofon Zenei Társulás folytatja a sort, kedden pedig a Muzsikás koncertjével zárul a háromnapos sorozat.

2008. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Húszéves a Tükrös – hirdeti az esemény plakátja, de amikor az évszámokat böngésszük, mintha huszonkét évet számolnánk. – Attól függ, honnan nézzük – magyarázza a Tükrös két tagja, Árendás Péter és Liber Endre. A Tükrös története Halmos Attilával és Árendás Péterrel kezdődött 1986-ban, és csak valamivel később csatlakozott Langer Zoltán és Liber Endre, így tulajdonképpen húsz éve állt össze a csapat, amely azóta változott is: Langer Zoltán elment, viszont a Tükrös tagja lett Koncz Gergely, Lelkes András és az énekes, Korpás Éva.
A legfontosabb közös pont az volt, hogy mindannyian beleszerettek a Mezőség népzenéjébe, így az első időkben nagyon sokat muzsikáltak erről a tájegységről. – Nézegettük a lemezeinket, és döbbenten vettük észre, hogy éppen mezőségit alig játszunk rajtuk. Azt gondoltuk: egy jó lemezt szívesen összehoznánk – meséli Árendás Péter. A mi Mezőségünk című új albumuk tulajdonképpen folytatása a 2000-ben megjelentetett Szatmári népzene az 1900-as évekből című korongnak, amely elnyerte a Magyar Művészeti Akadémia Arany Oklevelét is. A műsor első felében az új mezőségi lemezt hallhatjuk, a másodikban pedig a szatmári korongról szólalnak meg dallamok, amelyekhez Papp László énekel.
– Az új lemez anyaga olyan palatkai, szováti, széki, visai, bonchidai és nagysajói felvételek alapján állt össze, amelyek különösen megragadtak bennünket – folytatja Árendás Péter és Liber Endre, majd hozzáteszik: egy kolozsi dallamcsokrot is hozzáillesztettek Kakukktojás néven, mert noha földrajzilag Mezőséghez tartozik, zeneileg inkább Kalotaszeghez sorolható. A lemezzel a Tükrös a gyűjtőknek és a felvételeken muzsikáló zenészeknek is emléket állít. A Tükrös nem az a zenekar, amelyik minden évben kihoz egy új lemezt, ezt a korongot is hosszú ideje érlelgették már magukban. Tavaly egyébként a Művészetek Völgyében az egy hónapja felvett lemez anyagának egy korai változatát az öcsi templomban már eljátszották.
A Tükrös zenekar tagjai úgy vélik, ez a zene mindenkit képes lenyűgözni, ezért semmit nem tesznek hozzá, ami a „fogyaszthatóságot” segítené. Az élő, autentikus zenét képi világgal színesítik: Kása Béla fotóművész Mezőségen készített fényképeit Klebercz Gábor grafikus segítségével vetítik a háttérbe, helyenként pedig táncokat is láthatunk Németh Ildikó és Szabó Szilárd, valamint Lépes Anikó és Hégli Dusán táncosoktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.