The New York Times
Újabb hátrányt szenvedett a Nabucco, az Európai Unió földgázvezeték-projektje. A benne részt vevő cégek már eddig is késlekednek, mind a gyártási munkák, mind pedig a finanszírozás terén. Most e vállalatok azon aggodalmukat fejezik ki, írja a vezető amerikai lap, hogy az újonnan becsült költségek már nyolcmilliárd euróra rúgnak, ami hatvan százalékkal nagyobb az eredeti költségvetésnél. Az ok az acél megemelkedett ára.
heise online
Az angol nyelvű német hírportálon John Horvath arról ír, hogy Magyarországon a múlt továbbra is kísért a jelenben. A magyar jobboldal Gyurcsány Ferenc miniszterelnökben az egykori kommunista lakájt látja, aki Magyarország dicstelen múltját akarja átírni úgy, hogy annak barátságosabb arca legyen. Követői pedig „értik” a vonalat: nemrégiben Lenin-szobrot avattak egy kisváros terén. Sőt az Apple iPhonesban a Dunaújváros időjárására vonatkozó információ Sztálinváros név alatt érhető el.
The Washington Post
Haraszti Miklós, az EBESZ-ben a média szabadságáért felelős képviselő az amerikai liberális lapban írt cikkében felveti, hogy az Egyesült Államoknak szövetségi szinten kellene olyan törvényt hoznia, amely védi az újságírókat attól, hogy ne kényszerítsék őket forrásaik feltárására. Ezzel szemben az Egyesült Államokban újságírókat be is börtönöztek, akik a bíróságon nem tárták fel forrásaikat. Márpedig az Egyesült Államok világszerte modell, és a rossz példára ugyanúgy hivatkoznak, mint ahogyan a jó példája inspirációt nyújt. A szerző arról is ír, hogy míg a rendszerváltozás után több mint egy évtizeden át Magyarországon is tiszteletben tartották a sajtó szabadságát, addig az utóbbi években a kommunista időszakból származó törvényekkel emeltek vádat újságírók ellen, amiért hivatali titkokat hoztak nyilvánosságra.
The Guardian
George Monbiot, a baloldali brit lap világszerte ismert publicistája elmondja, Walesben egy fesztiválon állampolgári jogosítványával élve le akarta tartóztatni az ott előadást tartó John Boltont, az amerikai külügyminisztérium korábbi államtitkárát, amiért az a XXI. század legsúlyosabb bűncselekményét követte el. Bolton testőrei azonban kidobták a sátorból. Holott a nürnbergi elvek szerint nemzetközi bűntettet követ el, aki agresszív háborút készít elő, vagy visel, megsértve a nemzetközi szerződéseket. Márpedig Bolton – későbbi amerikai ENSZ-nagykövet – részt vett Irak lerohanásában, hazug érvekkel támasztva alá annak indokát. A nürnbergi elvek, sajnos, írja Monbiot, nincsenek se a walesi, se az angol törvényekbe integrálva, vagyis Boltont akkor se állítják bíróság elé, ha a gorillák nem dobják ki.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről