Napi sajtószemle

2008. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New York Times
A vezető amerikai lap az afganisztáni határ mellett fekvő fontos pakisztáni városból, Pesavarból küldött hosszú tudósításában arról számol be, hogy a tálibok meglepő biztonsággal közlekednek
a pakisztáni határterületen. A beszámolóban az a mondat is szerepel, hogy maga Pesavar is hónapokon belül a tálibok kezébe kerülhet, akik már a külvárosokban vannak.


The Dally Star
Joschka Fischer volt német külügyminiszter az angol nyelven megjelenő libanoni lapban megjelent cikkében azt írja, hogy a dolgok jelenlegi állása szerint Izrael hamarosan megtámadhatja Iránt, mert az izraeli vezetés úgy érzi, bárkit is választanak meg az Egyesült Államok
elnökének, az már nem lesz a zsidó állam olyan feltétlen támogatója, mint a jelenlegi elnök. Fischer azt írja, a rossz irányt vett amerikai politika miatt egy újabb katonai konfrontáció veszélye sötét felhőként ül a Közel-Keleten. Amerika ellenségei megerősödtek, és Irán regionális hegemóniára tett szert – amerikai segítséggel.


The Independent
Robert Fisknek, a világ minden bizonnyal legnevesebb tudósítójának a független brit lapban írt cikke így indul: „Tökéletesen emlékszem arra a borzalmas bűnre, amelyet1978-ban követtek el Dél-Libanonban. Szarafandtól (amelyet az ókorban Szareptabának neveztek) nem messze a tengerparton izraeli katonák éjjel »terroristákat« kerestek, és tüzet nyitottak egy palesztin menekült nőkkel teli kocsira. Napok teltek el, ameddig az izraeliek bevallották, hogy a kocsira tankelhárító fegyverrel lőttek. Ott álltam, amikor a polgári védelem emberei a halott nőket kihúzták a kocsiból. Az Associated Press egyik tudósítója kezét sokkos állapotban arcához szorította, és a mentőnek dőlve kiabált: »Úristen! Úristen! Nyilván ez is azért történt, amit Hitler tett a zsidókkal.«” Fisk elmondja, az egész jelenetet magnóra vette, és most onnan írta le,
holott akkor úgy érezte, teljes volt a csönd. Akkor játszotta le újra, amikor most Cannes-ban Ari Folman izraeli filmessel beszélgetett, aki figyelemre méltó filmet forgatott Izrael 1982-es libanoni inváziójáról és arról, hogy a lerohanásban részt vett izraeli katonákat miként kerítette hatalmába később az invázióról kollektív emlékezetkiesés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.