Herald Tribune
Nagyon nehéz csata: Obama magához akarja édesgetni az amerikai zsidókat címmel a globális amerikai lap terjedelmes, Floridából keltezett tudósítását egy golfklubban lejegyzett mondatok idézetével kezdi. Shirley Weitz: „Az itteniek, noha liberálisok, nem szavaznak Obamára annak Izraellel kapcsolatos hozzáállása miatt.” Ruth Grossman más véleményen van: „A lelki atyjával meg a feleségével piszkálódnak, de a fő dolog a bőrszín.” Megszólal Ruvi New rabbi is, aki Boca Ratonban vasárnapi tóraoktatást tart: „A végén Century Village-ben élő néhány öreg zsidó dönti el a világ sorsát a következő négy évre.” A zsidók nagy része aggódik Obama miatt: féltik Izrael biztonságát, félnek Irántól, a belföldi és külföldi antiszemitizmustól és a feketéktől. Jack Sternof Aventura: „Obama arab.” Mindy Chotiner: „A chicagói nagy palesztin közösséghez tartozik.” Bob Welstein: „Hogy félig-meddig rasszista lennék? Persze.” A tudósító, Jodi Kantor, hozzáteszi: „Néhány évtizeddel ezelőtt Chicago nyugati részében az anyját egy fekete kifosztotta és ütlegelte.” Welstein elmondta, hogy „gyönyörű zsidó környék volt, ameddig a feketék be nem költöztek”.
Thomas L. Friedman, a lap globális stratégiai kérdésekre szakosodott publicistája – aki két évvel ezelőtt azt az elméletet dolgozta ki, hogy az olaj hordónkénti árának emelkedése és a szabadság globális terjedése között fordított az arány, vagyis minél drágább a kőolaj, annál könnyebb a diktátoroknak – ismét erős aggodalmának adott hangot, amiért a világon egyre erősebb „hatalmi egyensúlytalanság” tapasztalható. Ha tovább áramlik az irdatlan vagyon az „olajzsarnokok” kezébe, azzal a hatalmuk is nő majd. Idézi Gal Luft energiaszakértőt, aki elmondta: ha a kőolaj hordónkénti ára eléri a 200 dollárt, az OPEC egyetlen havi olajtermelésből származó jövedelméből meg tudná venni a Bank of Americát, egy heti jövedelméből az Apple-t és háromnapi olaj-jövedelméből a General Motorst.
The Washington Post
Nem értik az olajárak mozgását? – teszi fel a kérdést az amerikai főváros liberális lapja. „A szakértők sem” – válaszol a lap, majd hozzáteszi, az óriás olajvállalatok vezetői szerint a magas ár a „spekulánsok” és a „pénzügyi játékot” játszók hibája. Ők viszont azzal felelnek, hogy szó sincs róla: mindez a korlátozott kínálat és a növekvő globális kereslet kérdése. Az amerikai kongresszus egyes tagjai pedig az OPEC-et vádolják azzal, hogy termelési kapacitásukat szándékosan visszatartják. Az OPEC a spekulánsokat, a pazarló amerikaiakat és a gyenge amerikai külpolitikát hibáztatja. De csaknem mindenki Kína növekvő étvágyát is az okok közé sorolja.
Szijjártó Péter: Magyarország és benne Budapest biztonsága egészen kivételes Európában